Archeologové v Čelákovicích odhalili barokní most

Čelákovice – Zbytky bývalého pivovaru objevili archeologové na náměstí v Čelákovicích. Našli i starý zaniklý most přes potok, který tam kdysi protékal. Překvapením je, že most zůstal ve velmi zachovalém stavu. Radnice teď uvažuje o tom, jak ho ukáže lidem. Že na čelákovickém náměstí stál od 14. století velký pivovar a taky barokní most, vědí historici ze starých dokumentů už dlouho. Archeologům se teď podařilo doplnit další fakta.

„Překvapením je, že pod podlahou pivovaru jsme našli zbytky pravěkého sídliště z mladší doby bronzové, které je v okolí náměstí doloženo, ale že by něco zůstalo i na náměstí, to jsme nepředpokládali,“ informoval vedoucí oddělení záchranných výzkumů Jan Frolík z Archeologického ústavu Akademie věd Praha.

Náměstím dřív protékal potok, most přes něj se dochoval až do 30. let 20. století. Pak byl zasypán a nahradil ho betonový kryt. Jan Frolík říká, že most zůstal zachován v takovém stavu, že by prý nic nebránilo tomu, aby se na něm obnovil provoz. Kamenný mostní oblouk musí archeologové zakrývat, aby byl chráněný před deštěm a sněhem. Voda by totiž mohla vymývat maltu ze spár a pískovec by se tak narušil.

Nahrávám video

Záchranný archeologický průzkum je součástí rekonstrukce náměstí, na které město dostalo peníze z evropských fondů. Tam, kde dřív byl pivovar a most, budou od léta stát dvě nové kašny. „Nové náměstí má vytvořit vlastní centrální prostor, nový prostor pro shromažďování, pro farmářské trhy, a má ulehčit dopravě tím, že se celá komunikace přesune na jižní stranu,¨“ doplnil starosta obce Josef Pátek (ODS).

Zbytky pivovaru se budou muset zasypat, jeho půdorys by ale mohl být alespoň vyznačen na nové dlažbě. Architekti teď taky vymýšlejí, jak by se odkrytý most mohl zakomponovat do nové podoby náměstí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
07:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Armádní techniku i výcvik si na Bahna přišly prohlédnout tisíce lidí

Tisíce lidí od rána proudí na letošní Den pozemních vojsk Bahna u Strašic na Rokycansku. Největší akce pozemních sil v Česku pro veřejnost představuje dynamické ukázky vojenské techniky, z novinek například bojové vozidlo pěchoty CV90 a tank Leopard 2A4. Diváci mohou zhlédnout i historické scény. Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky je zájem i podpora veřejnosti pro armádu velmi důležitá.
03:25Aktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoPolitické spektrum: hnutí MY, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT, Aliance pro budoucnost

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 6. června přijali Jiří Štěpán (hnutí MY), Hana Janišová (Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT) a Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 5 hhodinami

Lidé ve Višňové na Příbramsku v referendu odmítli výstavbu větrných elektráren

Lidé ve Višňové na Příbramsku v pátečním referendu odmítli případnou výstavbu větrné elektrárny nebo elektráren na území obce. Proti záměru se vyslovilo 172 z 272 voličů, jimž byly vydány hlasovací lístky. Souhlasilo s ní naopak 90 lidí, část hlasů byla neplatná. Referendum je platné a závazné, vyplývá z informací na webu obce.
před 11 hhodinami

Vlak se na Prostějovsku srazil s kamionem, je osm raněných

Při srážce osobního vlaku s nákladním autem na přejezdu nedaleko Prostějova se v pátek dopoledne lehce zranilo osm lidí, mají oděrky a zhmožděniny. Záchranáři je převezli do nemocnic v Olomouci a Prostějově. Ve vlaku cestovalo dvacet osob. Přední motorový vagon dvouvozové soupravy po nárazu do návěsu nákladního auta vykolejil. Celkovou škodu odborníci odhadli na 8,4 milionu korun.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Výbuch tlakové lahve ve Vysokém Mýtě vážně zranil jednoho člověka

Při výbuchu tlakové lahve v rodinném domě ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku v pátek utrpěl popáleniny jeden člověk, jeho zranění je vážné. Prvotní informace záchranářů hovořily o čtyřech vážně zraněných, řekl jejich mluvčí Josef Strašík. Škoda na domě je přes jeden milion korun, informovali hasiči.
včeraAktualizovánovčera v 17:15

Vamberecká krajka má evropskou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku

Vamberecká krajka získala evropskou zeměpisnou ochranu jako první řemeslný výrobek v Česku. Označení má podpořit prestiž tradičního krajkářství v Orlických horách a Podorlicku a zároveň zákazníkům zaručit původ, kvalitu a výjimečný charakter výrobku, informoval mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Historie krajkářství na Vamberecku sahá do sedmnáctého století.
včera v 13:53

Tři lidé jsou obžalovaní z podvodů v nemocnici na Příbramsku

Tři lidé z kauzy podvodů s vykazováním péče v soukromé nemocnici Na Pleši na Příbramsku půjdou před soud. Státní zástupkyně je obžalovala z podvodu. Podle kriminalistů mezi lety 2011 a 2015 vykazovali nepravdivé údaje v dokumentaci, která sloužila jako podklad k proplacení zdravotní péče pro pojišťovny. Měli tím způsobit škodu přesahující 19 milionů korun. O podání obžaloby informovala ČT státní zástupkyně Krajského státního zastupitelství v Praze Jana Jahodová.
včera v 13:40
Načítání...