Aktivisté odmítli vyklidit dům. Skončili na policii

Praha – Tři aktivisté, kteří odmítli při dnešním zásahu policistů opustit bývalou polikliniku na pražském Žižkově, skončili na policii. Občanská iniciativa Klinika chtěla v objektu v Jeseniově ulici vytvořit komunitní centrum, na jeho podporu se odpoledne sešlo na demonstraci asi 40 lidí. Budovu vlastní stát, který ji spravuje prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Policie přijela kolem poledne, podle policejní mluvčí Jany Rösslerové nejdřív vyzvala osoby v budově, aby dobrovolně odešly. „Tři lidé odmítli, byli vyvedeni a skončili na policejní služebně,“ uvedla mluvčí. Policie je podezírá z přestupku neuposlechnutí výzvy. Ostatní aktivisté budovu opustili dobrovolně.

ÚZSVM dnes budovu převzal a dokončuje její převod na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Ta by objekt měla získat na začátku příštího roku. „Po převodu a plánované rekonstrukci objektu nebude inspekce muset platit nájem, který v současné době za stávající dislokaci hradí,“ sdělil mluvčí ÚZSVM Robert Hurt.

Dům, z nějž aktivisté minulý víkend vyklidili dva kontejnery odpadků, byl prázdný několik let, obývali ho bezdomovci a narkomani. Iniciativa Klinika by ráda budovu získala do péče, opravit a provozovat ji chce svépomocí. V neděli na podporu centra aktivisté pořádají demonstraci, už dnes se podle odhadů pořadatelů sešlo ke spontánní demonstraci na jeho podporu na Palackého náměstí asi 40 lidí.

Komunitní centrum v ní v omezené míře fungovalo od minulé soboty nelegálně. „Zjistili jsme, že všechno, co v projektu slibujeme, můžeme realizovat a realizujeme už v těchto provizorních podmínkách,“ řekl novinářům v pondělí mluvčí iniciativy Arnošt Novák. Na každý večer v budově připravovali přednášky, debaty nebo koncerty. V plánu byla také například lidová jídelna, komunitní zahrada a knihovna.

Hurt ale podotkl, že iniciativa Klinika není právním subjektem, ale jen neformálním sdružením občanů. „Nelze s ní proto uzavřít žádný právní vztah, například smlouvu o nájmu,“ sdělil mluvčí.

  • Praha 3 chce s ministerstvem financí ještě jednat o pronájmu budovy bývalé polikliniky na Žižkově. Iniciativu Klinika v záměru vytvořit zde komunitní centrum podporuje. Usnesení zastupitelů tlumočil médiím náměstek primátorky a zastupitel Prahy 3 Matěj Stropnický (ŽnS), který se za iniciativu postavil už minulý týden.
Vydáno pod