Pravicový blbec a levicový darebák aneb jak z toho

Nedávno jsem měl štěstí sledovat konferenci našich předních sociologů. Jmenovalo se to „Na začátku a teď: česká společnost po dvaceti letech“. Mnohé jsem tam pochopil a chápu to čím dál tím víc, čtu-li si texty intelektuálně silných vystoupení a srovnávám-li si je s občasnými výbuchy pouliční primitivní zloby, nejen po hospodách, ale například na internetových diskusích. Jen takový drobný postřeh, že jsou lidé, a není jich málo, kteří vnímají svobodu jako hodnotu, na niž mají právo oni a jejich blízcí, ale ostatní by nejraději viděli uvázané u ústředního topení, to je vysvětlení pro leccos. Stejně jako sociologická sonda, která zjišťuje, že hodnoty, charakteristické pro otevřenou společnost, jsou nám stejně vzdáleny jako před rokem 1989. Že stále holdujeme „kvalitám“, jimiž jsme se kořili za komunistů. Třeba těm hodně ponižujícím: konformitě, etatismu a rovnostářství. Pozoruhodné je, že zpočátku to dle výzkumu vždy vypadá, jak by nositeli změn mohli být příslušníci mladších generací, ovšem během dalšího života se spíše vracejí do „hlavního proudu“.

Příliš jsme podlehli zideologizování celého našeho žití. Až do jeho morku. Zní přesně slova Libora Prudkého: „Mluvíme o vyrovnání s minulostí. To jistě spočívá v nejmarkantnější podobě ve vyrovnání se s minulostí bezprostředně spojenou s komunistickou ideologií a praktikami. Ale fakticky jde o vyrovnávání se s minulostí jakkoliv zideologizovanou.“

Pochopíme-li přesně takové úvahy, dokážeme si lépe vysvětlit nenávistné útoky na Václava Havla, napadaného lidmi, jejichž mentální a občanská výbava se pohybuje mimo uvažování prezidenta; ve zcela uzavřených vězeních vnímání společnosti i sama sebe. Marné je jeho volání. Značná část zdejšího obecenstva si ještě pořádně neumyla uši, zanesené špinavostmi dob minulých. Liší-li se někdo, a Havel – jak svým zvěstováním, tak svými činy a postoji, a také i svými omyly a chybami – bezesporu jiným je, stává se neuchopitelným a tedy podezřelým, a proto v důsledku nenáviděným nebo opovrhovaným.

Přemýšlel jsem mnohokrát v posledních dnech, neboť tlak veřejného okolí k takovému přemýšlení vede: „Proč jsi vůbec tehdy zvonil klíči?“ A už si umím odpovědět: Aby se moje duše dostala do stavu, v jakém nyní je: dozvěděl jsem se „ve dnech poté“ mnoho skutečností, které mě naučily být antikomunistou a umět si to racionálně vysvětlit. Právě tak stejně racionálně přijmout, že někdo pořád tu ideologii hájí (vnímat, proč někdo pořád vzpomíná v dobrém na období tzv. normalizace, je pravda velmi obtížné a chce to sebezapření). Jak výše řečeno, uchopení hodnot otevřené společnosti je pro řadu lidí náročné, ba nemožné. Existují vnitřní hranice, které jejich ustrojení nedokáže překonat. Jednoduše řečeno: zvonil jsem proto, aby tu komunisté už nikdy nevládli, ale aby tady mohli přežívat. Jsou naším stálým testem.

Nelze ovšem vyčítat občanstvu, že není schopno se vybabrat z bahna hodnot uzavřených, v širším smyslu slova xenofobních vůči všem „jiným“. Bohužel zdejší „autority“, politické, mediální či celebritní, to nedokázaly zatím prolomit, ba se o to ani nepokoušely, dokonce jim tyto hodnoty často byly dobré k tomu, aby populisticky posílily svoje pozice. Jak říkají ti ode mne moudřejší (vždyť taky jsem byl jistý čas tím sevřen): stačilo o sobě začít říkat: „Jsem pravicový“ a hned byl na světě pocit, že jsem vylíhl se jaksi nový, jiný, lepší. Dozajista tomu tak není. Pravicový blbec a darebák je stejný jako levicový blbec a darebák. Mívají často velmi podobné, ne-li stejné vlastnosti. Až dospějeme k tomuto stupni rozlišování, přijde čas a právo zastávat pravicová či levicová stanoviska.

  • Václav Havel autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/50/4904.jpg
  • Listopad 1989 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1216/121594.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...