Latinské oči Filipa Kandy: Kam kráčí Paraguay? Kam kráčí Latinská Amerika?

Další volby v Latinské Americe a další obrat doleva. Tentokrát dochází k obratu v nejřidčeji obydlené suverénní zemi Jižní Ameriky - v Paraguayi. Země proslulá ve světě černým obchodem s kradenými auty, pašováním, korupcí, praním špinavých peněz, ale také skvělými fotbalisty, si teď připisuje hned dva rekordy. Za prvé, ve volbách prohrála strana, která byla vůbec na celém světě nejdéle u moci: 61 let! (Partido Colorado). A za druhé, vůbec poprvé se prezidentem v Latinské Americe stane bývalý biskup katolické církve: 57letý Fernando Lugo.

Jako Chávez nebo jako Lula?

Spolu s vítězi voleb (Vlastenecká aliance pro změnu) se minulý týden jistě radovali i stoupenci vládních a provládních stran v celé řadě dalších zemí kontinentu. Právě tam došlo v minulém desetiletí k výraznému obratu doleva. Kromě Kolumbie už totiž vládne levice v celé Jižní Americe. Někde umírněná, jinde radikální. I v Paraguayi se v předvolebním období objevovala obvinění (především ze strany odstupující strany Partido Colorado), že kampaň levicové aliance podporují spolupracovníci ze zahraničí. Nejčastěji byl v této souvislosti jmenován venezuelský prezident Hugo Chávez a jeho lidé. Nakonec soudy, ani mezinárodní volební pozorovatelé žádná taková obvinění nepotvrdily. To, že výsledek paraguayských voleb levicové vlády v Latinské Americe potěšil, je ale pochopitelné.

Paraguay, Latinskou Ameriku a svět teď ale zajímá, jak bude nový levicový prezident Paraguaye vládnout. Jako Chávez ve Venezuele nebo jako Lula v Brazílii? Nebo jako něco mezi? Zřejmé je, že levice je v Latinské Americe navzájem velmi různá. Mluví se o tzv. umírněné levici, která vládne právě v Brazílii, Argentině, Chile, Uruguayi či Peru, a o radikální levici, která je u moci ve Venezuele, Bolívii, Ekvádoru či Nikaraguy. To vše, pokud ovšem přistoupíme na onu schematičnost levice a pravice zažitou v Evropě, protože Latinoameričané to zas tak přesně nerozškatulkovávají. Ti spíš mluví o vládách schopných uspokojit potřeby a cíle většinových částí společnosti a o těch, kterým se to nedaří, nebo mají jiné priority.

Přesto, jako Chávez nebo jako Lula? K tomu je třeba ještě dál říct i to, že v Latinské Americe ani nevidí Cháveze a Lulu v nějakém rozporu. Oba dva prezidenti se navzájem tolerují, respektují a spolupracují. A to i přesto, že například Chávezova ropná politika postihla některé brazilské investory. Pokud ale Lula na veřejnosti mluví o Chávezovi, tak říká, že jeho styl vlády, směr a kroky, které číní, jistě odpovídají potřebám jeho země. A Chávez se podobně vyjadřuje také o Lulovi.

Nově zvolený paraguayský prezident Fernando Lugo jen pár hodin po svém vítězství otevřel téma, které by mohlo o jeho dalším směřování napovědět. Hodlá vytvořit komisi specialistů, která se má věnovat přehodnocení dosavadních smluv a cen energie, kterou Paraguay prodává právě Brazílii. Jde o energii z největší světové vodní elektrárny Itaipú. Podobné kroky, co se týče využití národního bohatství - ropy či zemního plynu - přijali před Lugem i prezidenti Venezuely a Bolívie, Chávez a Morales.

I přes to ale dosavadní předpoklady mluví pro to, že Lugova vláda bude spíš umírněná, tedy po vzoru Luly. Jednak proto, že Paraguay a její ekonomika je úzce spjatá právě s Brazílií a Argentinou a vůbec ekonomickým blokem Mercosur. A pak také proto, že Lugovo vítězství nakonec vůbec nebylo tak výrazné, jako třeba to Chávezovo a Moralesovo, ve Venezuele a Bolívii. Lugo získal něco málo přes 40% hlasů, jeho největší soupeřka Blanca Ovelar z odstupující strany Partido Colorado o něco víc než 30%, a konečně bývalý generál Lino Oviedo přes 20%. Navíc Lugovo volební uskupení není jednotná strana, ale širší aliance stran levého středu.

No a nakonec, jak se slučuje Lugova minulost katolického biskupa a přítomnost politického lídra a prezidenta? Jde sice o první případ v Latinské Americe, kdy se bývalý biskup stal prezidentem, není to ale poprvé na kontinentě, co se aktivní církevní hodnosti s politikou protínají. Lugo se hlásil ke směru Teologie osvobození, velmi rozšířenému právě v Latinské Americe od 60. a 70. let, který klade důraz na snížení chudoby a materiálních obtíží chudých a s jehož uznáním si ve Vatikánu dělal velké problémy tehdejší odborník na pravost víry a církevní nauky, dnešní Papež Benedikt XVI. K teologii osvobození se v minulosti na kontinentě hlásilo mnoho vlivných kněží, jedním z nejznámějších byl Kolumbijec Camilo Torres, který se snažil sblížit katolictví a revoluční marxismus. Složitá situace ho pak přivedla až mezi partyzány a zemřel v boji v roce 1966. Marxismus a církev pak velmi úspěšně slučoval i Daniel Ortega v Nikaraguy. Biskupa Fernanda Luga zase nejvíc ovlivnilo působení v jedné z vůbec nejchudších oblastí Paraguaye, v diecézi San Pedro. Když se ale v roce 2006 rozhodl pověsit kutnu na hřebík a vstoupit do politiky, Vatikán to odmítl uznat s tím, že na duchovní stav nelze rezignovat a z církve ho vyloučil.

  • Prezidentské volby v Paraguayi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/184/18336.jpg
  • Fernando Lugo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/184/18329.jpg
  • Paraguay autor: Markéta Sandanusová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/152/15106.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...