Společnost Český film neplatí ČT za majora Zemana

Praha - Společnost Český film Praga dluží České televizi čtyři miliony korun za práva na šíření seriálu Třicet případů majora Zemana na DVD. Při jednání Rady České televize to uvedl šéf dozorčí komise rady Ladislav Kozák a potvrdil obchodní ředitel ČT Robert Kvapil. Smlouva na distribuci seriálu se stala předmětem sporů už v době podpisu před dvěma lety. „Domluva nebyla možná, podal jsem podnět našim právníkům,“ uvedl Kvapil. Vedle neplacení závazků firma podle něj navíc závažně porušila smlouvu tím, že předala licenci dalšímu subjektu.

Smlouvu na šíření DVD s majorem Zemanem podepsal generální ředitel Jiří Janeček, naopak na ní chyběl podpis tehdejšího obchodního ředitele Pavla Krumpára. Spory se vedly o to, zda Janeček neporušil vnitřní předpisy České televize.

Kvůli „kauze Zeman“ se způsobem prodeje práv k filmům pro vydávání na DVD zabýval i antimonopolní úřad. Loni v březnu konstatoval, že dosavadní způsob prodeje nebyl správný a že ČT musí při prodeji práv ke svým pořadům vyhlašovat řádná výběrová řízení, což dříve nedělala. Úřad se s ČT tehdy dohodl na tom, že televize způsob prodeje změní.