Radiožurnál hledá tvář a připravuje nový playlist

Praha - Radiožurnál, nejposlouchanější zpravodajská stanice Českého rozhlasu, chystá od září zásadní změny v tom, jakou bude hrát hudbu. Ta tvoří až polovinu jejího vysílání. Právě kvůli výběru hudby byl Radiožurnál v minulosti často kritizovaný.

Až šedesát procent vysílání Radiožurnálu má tvořit hudba. Dnes je to zhruba padesát procent a stanice je často kritizována za to, že hudba slouží pouze jako „výplň“ mezi zpravodajstvím. „Uvědomili jsme si, že hudba je velice důležitá součást té stanice a má tvořit její image,“ říká ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Posluchač okamžitě identifikuje Radiožurnál

Hudba má být „backgroundem“, který souzní s potřebou zpravodajských relací. Garanty změn jsou šéfredaktor Jan Pokorný a Petr Král, moderátor a hudební dramaturg. „Moje představa je taková, že posluchač bude okamžitě identifikovat Radiožurnál, protože hraje toto a hraje to takto,“ prozradil Duhan.

Hudba na Radiožurnálu má uspokojit maximální podíl posluchačů. Problémem zůstává rozmanité publikum, Radiožurnál poslouchají třicátníci i senioři. „Radiožurnál váže lidi, kteří jdou primárně pro informace a každý má jiné hudební vyznání,“ upozorňuje Petr Král.

Od září budou platit nová pravidla pro výběr hudby. V průběhu července probíhá průzkum mezi posluchači, ze kterého vzejde nový hudební profil stanice. Potřeba zaujmout širokou vrstvu posluchačů již předem diskvalifikuje některé kvalitní interprety.

Z kapely Midi Lidi je nadšená kritika i kluboví posluchači, přesto její šance nejsou velké. „Už teď vidím, jak dopadnou. Nedopadnou dobře, protože nejsou masová záležitost,“ předvídá Král, jak kapela dopadne v posluchačských testech.

Spousta věcí, které hrát nechceme

Průzkum nicméně nebude jediným vodítkem. Notoricky známá píseň rakouské skupiny Opus Live is life už mezi zprávami nezazní. I když v posluchačských testech je přijatelná, neodpovídá zpravodajské tváři Radiožurnálu. „Nemáme ji hrát, přestože v testu určitě vyjde a vyjde tak spousta věcí, které hrát nechceme,“ říká Král.

Z cenzury v minulosti Radiožurnál obvinila Helena Vondráčková, jejíž písně by se prý měly hrát častěji. „Helena Vondráčková je dvorní zpěvačkou Českého rozhlasu 2, tak je to v naprostém pořádku,“ reaguje ředitel Duhan.

Radiožurnál se ani v budoucnosti jistě nezavděčí každému. Osobním ručením za výběr hudby má ale stanice dostat úplně novou tvář. Seznam skladeb a interpretů, které hraje Český rozhlas na stanici Radiožurnál, bude navíc od letošního podzimu přístupný veřejnosti. Rozhlas zatím tajil playlist Radiožurnálu s tím, že jde o součást obchodního tajemství.

2 minuty
Reportáž Petra Viziny
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Média

O čem plánujeme informovat ve čtvrtek 22. ledna

Každý den ráno přinášíme přehled nejdůležitějších očekávaných událostí z domova i ze světa.
23. 3. 2024Aktualizovánopřed 2 hhodinami

SOUHRN: Zásadní události středy 21. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy středy 21. ledna 2026.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

SOUHRN: Zásadní události úterý 20. ledna

Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy úterý 20. ledna 2026.
20. 1. 2026

Hosté Událostí, komentářů probrali pomoc Ukrajině i veřejnoprávní média

Financování veřejnoprávních médií rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským zástupci opozice i vládní koalice. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) sdělil parametry navrhovaného modelu financování veřejnoprávních médií. „V obecné rovině jde o navázání na daňový příjem ze státního rozpočtu. Dále se v rámci koalice debatuje o tvorbě koeficientu, který by určoval výši financí a byl by neměnný,“ upřesnil. Podle člena sněmovního výboru pro obranu Ivana Bartoše (Piráti) to takto nastavit nelze. „Pojďme najít mechanismus, který je opravdu politiky nedotknutelný,“ prohlásil. Místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) uvedl, že jde o koaliční kompromis a detaily se musí doladit. „Postupujeme přesně podle programového prohlášení,“ řekl. „Současná vláda postupně směřuje ke zestátnění veřejnoprávních médií,“ myslí si člen sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS). Hosté hovořili také o české pomoci Ukrajině.
20. 1. 2026
Načítání...