Hackeři napadli část počítačů Microsoftu, data snad neohrozili

Seattle/Redmond - Menší část počítačů americké společnosti Microsoft napadli hackeři, klientská data ale patrně ohrožena nebyla. Způsob, jakým byly bezpečnostní prvky prolomeny, se podle sdělení firmy podobal útokům, o nichž už dříve informovala společnost Apple nebo provozovatel komunitní sítě Facebook.

Největší světový výrobce softwaru na jednom ze svých blogů sdělil, že zasaženy byly také některé počítače obchodní divize, která vyvíjí software Mac. Do počítačů se dostal takzvaný malware, tedy škodlivý software, který může páchat další škody. Firma zkoumá, jak se tam dostal. Microsoft nesdělil, kdy přesně se incident stal, uvádí pouze, že to bylo nedávno. Rozhodl se prý o napadení počítačů neinformovat hned, aby měl čas v klidu o útoku nashromáždit co nejvíce informací. 

„Tento druh kybernetického útoku není ničím překvapivým pro Microsoft ani pro další firmy, které se musejí potýkat s odhodlanými a neúnavnými protivníky,“ napsal na firemním blogu hlavní manažer divize Trustworthy Computing Security Matt Thomlinson. Za poslední zhruba týden Apple i Facebook informovaly, že byly napadeny počítače, které používají jejich zaměstnanci. Předcházela tomu prý návštěva webu, který se věnuje vývoji softwaru a který byl škodlivým kódem infikován.

Nový útok přichází v době, která je pro americké firmy poměrně citlivá. Podobných případů totiž přibývá a s nimi narůstají také obavy o zabezpečení počítačových systémů. Škodlivý software se dostal například i na web několika známých novin, včetně The New York Times, The Washington Post nebo The Wall Street Journal. Prezident Barack Obama nedávno vydal příkaz, aby byla před útokem hackerů lépe zabezpečena klíčová infrastruktura.

Řada firem už dříve hlásila, že byla napadeny z Číny

„Mnoho útoků přichází s Číny, ale taková IP adresa, ze které pochází ten útok, když se nachází právě tam, tak to neznamená, že sám útočník se nachází v Číně. Na internetu mohou hackeři skrýt lokalitu,“ konstatoval Stefan Tanase, bezpečnostní analytik Kaspersky Lab s tím, že Čína rozhodně není jediným zdrojem útoků. „Hovoříme také o Rusku, jižní Evropě a dalších lokalitách,“ dodal Tanase.

Stefan Tanase k útokům hackerů (zdroj: ČT24)