Členové rady pro rozhlasové a televizní vysílání žádají ušlé platy ve výši 15 milionů korun

Praha - Šest členů rady pro rozhlasové a televizní vysílání chce vyplatit ušlé platy. Odvoláni ze svých postů byli v roce 2003, loňský soud ale rozhodl o neplatnosti jejich odvolání a za pravdu jim dal i premiér Mirek Topolánek. Radní nyní mohou žádat ušlý plat. Nevyplacené mzdy vyčíslili na 15 milionů korun a žádost o ně adresovali úřadu vlády.

„My je vyplatit nemůžeme, protože bychom tím porušili zákon. Rada má třináct členů a úřad může vyplácet jenom to, k čemu ho zákon opravňuje,“ tvrdí ale současný předseda Rady pro televizní a rozhlasové vysílání Václav Žák. Vše tak budou mít zřejmě další soudní dohru, neboť exradní o peníze žalují stát.

Členy rady odvolal v dubnu 2003 premiér Vladimír Špidla. Podle mezinárodních arbitrů prý neochránili investici tehdejšího vlastníka Novy Ronalda Laudera, za což mu stát musel vyplatit 10,5 miliard korun. Radní se ale proti takovému rozhodnutí ohradili a soud jim dal loni za pravdu, protože Špidla v odvolání neuvedl důvod.

Podle některých mediálních expertů i politiků ale vítězství radních přináší i další komplikace a otázky. „Někdo se může vzpamatovat a řekne, že byl v roce 2004 nebo 2005 vlastně nějakým způsobem poškozen rozhodnutím rady,“ obává se předseda sněmovní komise pro sdělovací prostředky Vítězslav Jandák.

Právníci se ale domnívají, že by neměl velkou naději na úspěch. Jandák si přesto chce vyžádat právní rozbor, jak se zachovat, pokud se skutečně zpochybňující hlasy ozvou.

Vydáno pod