Zlu navzdory. Výstava připomíná básníka Zahradníčka a kněze Toufara

2 minuty
Výstava připomíná Josefa Toufara a Jana Zahradníčka
Zdroj: ČT24

Nikdy se pravděpodobně nesetkali, přesto je spojovala víra a boj proti státní moci. Životy faráře Josefa Toufara a básníka Jana Zahradníčka mapuje výstava Vzdorovali zlu. Předloni ji mohli vidět návštěvníci Novoměstské radnice v Praze, nyní osudy těchto osobností přibližuje Nová radnice v Brně.

Básníkův syn Jan Jakub Zahradníček vybral pro výstavu jak zásadní knihy svého otce, tak ty, které má rád. „Uchovaly se v našem rodinném archivu, stěhováním se ale různé věci také ničily,“ lituje. K vidění jsou například i brýle nebo lupa, s níž básník chodil do zahrady. „Podle květů, pestíků, blizen a lupenů určoval, jak se ta která rostlina jmenuje,“ vzpomíná Jan Jakub Zahradníček, jemuž bylo dvanáct let, když jeho otec zemřel. 

Nejen lásku k rostlinám symbolizují jabloňové a třešňové větve v předsálí výstavy. Jan Zahradníček a Josef Toufar mají společný i venkovský původ. Pocházejí z jen desítky kilometrů vzdálených vsí na Vysočině.

Spojuje je vnitřní mužný vzdor jednak proti nacistům, a jednak po roce 1948. Komunisté v případě Jana Zahradníčka hned po válce a v případě Josefa Toufara hned v únoru 1948 proti nim tvrdě vystoupili.
Miloš Doležal
autor výstavy

Katolický básník Jan Zahradníček působil za druhé světové války v protinacistickém odboji, přesto byl po převratu v únoru 1948 vyloučen ze svazu spisovatelů a v roce 1951 zatčen a ve vykonstruovaném procesu s katolickými intelektuály odsouzen ke třinácti letům vězení. Propuštěn byl při všeobecné amnestii v roce 1960, neshledal se ale s celou svou rodinou – během jeho věznění zemřely dvě jeho dcery po otravě houbami.

Obětí komunistického pronásledování katolické církve se stal i farář Josef Toufar. Obviněn byl v roce 1950 ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku, kdy se v kostele v Číhošti během mše pohnul kříž na oltáři.

Jan Zahradníček (vpravo) a Josef Toufar
Zdroj: Novoměstská radnice/Vzdorovali zlu

Oba byli katolíci a oba byli autoritami, proto režimu vadili. Za svůj vzdor zaplatili životem. Josefa Toufara komunisté umučili ve vězení. Jan Zahradníček na následky věznění zemřel krátce po propuštění.

Výstava Vzdorovali zlu na brněnské radnici potrvá do 3. března. Vedle Zahradníčkova a Toufarova osudu připomene také represálie v Babicích na Třebíčsku, k nimž se na začátku padesátých let stalo záminkou dosud nevyjasněné zabití tří komunistických funkcionářů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

ŽivěVe druhém semifinále Eurovize Česko reprezentuje ADONXS

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek probíhá druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představí i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS. O letošním vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.
před 1 hhodinou

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 4 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 11 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025
Načítání...