Život s foťákem na krku. Fenomenální Jan Lukas by oslavil 100 let

„Je zřejmě dobré žít déle, člověk se dočká věcí nečekaných,“ prohlásil fotograf Jan Lukas. Mluvil z vlastní zkušenosti. Zažil totiž stěžejní události československé historie a díky svému fotoaparátu o nich podal svědectví. Doba, v níž žil, byla stejně „šílená“ a bohatá na události jako umělcův život. 10. srpna 1915 se narodil jeden z nejvýznamnějších tuzemských fotografů.

Otec Jana Lukase si pro syna vysnil kariéru v administrativě. Toto povolání znamenalo určitou životní jistotu. Avšak jakmile si ve dvanácti letech podržel první fotoaparát od strýce, změnil se Lukasovi život. „Uměl“ se narodit do té správné doby - během dospívání ve 20. letech tak spolu s Československem zažíval boom fotografie. Inspiraci pro své snímky čerpal ze zahraničních foto časopisů, na něž padlo jeho měsíční kapesné.

V sedmnácti letech mu Klub fotografů v pražské Nekázance udělil věkovou výjimku z plnoletosti a přijal ho mezi sebe. Fotil běžné věci plné života, což v tehdejší změti politických fotek působilo svěže, mladistvě a odhodlaně. Volný čas trávil navíc v Osvobozeném divadle Voskovce a Wericha, kde si formoval názor. Časem se vydal studovat grafiku do Vídně a o pár let později pracoval v Baťových filmových ateliérech.

Stopa v dějinách

Lukas je spjatý s moderními československými dějinami. S foťákem na krku si prožil období mnichovské dohody, druhou světovou válku i nástup komunistické totality. Svědkem doby se tak stal cyklus Pražský deník 1938–1965. Prosluněné tváře z jeho snímků se v té době začaly měnit na ustarané.

2 minuty
Od Beneše po Havla. Století Jana Lukase
Zdroj: ČT24

Českobudějovická galerie Měsíc ve dne pořádá až do 16. srpna výstavu Lukasových fotek. Pražská Artinbox ji zahájí 18. srpna.

Právě v té době, respektive v roce 1942, pořídil svou nejslavnější fotografii Před transportem. Židovští přátelé ho tehdy požádali o poslední dokumentaci rodiny ještě před tím, než je rozdělí transport. Dcera manželů Voglových, která je na zmíněném snímku zachycená, se mimo jiné s Lukasem o několik let později setkala v Americe, protože se jí spolu s maminkou podařilo utéct z pochodu smrti.

Po převratu v roce 1948 byl Lukas donucen k publikaci neškodných věcí. S komunistickou ideologií fotograf nikdy nesouhlasil a začal přemýšlet o emigraci. K té došlo teprve až v roce 1965, kdy ho režim poprvé pustil na dovolenou dohromady s rodinou. Následoval dramatický přejezd jugoslávsko-italských hranic v momentě, kdy se celník na vteřinu otočil zády. V Itálii rodina skončila v uprchlickém táboře, avšak podařilo se jí dostat do Ameriky, kde v roce 2006 Jan Lukas zemřel ve svém bytě. Bylo mu 91 let.

Po útěku z vlasti zmizelo z mistrova bytu 200 tisíc negativů a krabice plná pozitivů. Dodnes se neví, co se s nimi stalo. Lukasův odkaz ale dál přetrvává.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...