Zemřela legenda komiksového univerza Stan Lee

3 minuty
Zemřela legenda komiksového univerza Stan Lee
Zdroj: ČT24

Ve věku 95 let zemřel Stan Lee, tvůrce řady komiksových postav a příběhů. Podle serveru BBC se tak stalo v nemocnici Cedars Sinai Medical Center v Los Angeles, kam byl v pondělí ráno převezen. V posledních měsících se autor potýkal s vleklými zdravotními problémy. Z jeho dílny vzešly postavy jako Spider-Man, Iron Man či Hulk.

Editor, spisovatel, vydavatel a filmový producent Stan Lee byl šéfem společnosti Marvel Comics a úzce spolupracoval s další legendou oboru Stevem Ditkem, který zemřel ve věku 90 let letos v červenci.

Lee se narodil v roce 1922 jako Stanley Martin Lieber. Potomek rumunských emigrantů vyrůstal na rodném Manhattanu ve skromných poměrech. Začínal jako příležitostný herec a autor nekrologů. První pracovní příležitost v oboru dostal v roce 1939, kdy u firmy Timely Comics pracoval za osm dolarů týdně jako poslíček.

Svou společnost, kterou založil počátkem 60. let minulého století, změnil Lee ze skromného podniku na největší komiksové vydavatelství na světě. V roce 2009 odkoupila společnost Marvel Entertainment firma Walt Disney za čtyři miliardy dolarů.

Lidé stavějí mosty a věnují se lékařskému výzkumu a já vytvářím příběhy vymyšlených lidí, kteří se chovají bláznivě. Ale uvědomil jsem si, že ani zábavu nelze snadno pominout.
Stan Lee
v rozhovoru pro list Chicago Tribune v roce 2014

Agentura AP označila Leeho za komiksového génia a architekta soudobého komiksu. Ve své tvorbě, před půlstoletím revoluční, vytvořil postavy přístupné mladým lidem podobou i slovníkem.

Jeho komiksy se nevyhýbaly satiře, science fiction ani filozofii. Mnohé z nich si vydobyly světovou proslulost a staly se komiksovou klasikou. Leeho komiksoví hrdinové byli předlohou filmových a televizních projektů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
před 51 mminutami

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...