Zemřel Milan Lasica. Profesní život strávil vedle Satinského, znaly ho celé generace

3 minuty
Zemřel Milan Lasica
Zdroj: ČT24

Slovensko přišlo o jednu z největších osobností společenského a kulturního života. Zemřel herec, dramatik a zpěvák Milan Lasica, který byl oblíbený také v České republice. Bylo mu 81 let. Lasica zkolaboval v neděli večer při děkovačce na koncertu v Bratislavě, přivolaným lékařům se ho už nepodařilo oživit. Lasica ve dvojici s Júliusem Satinským uváděl autorské hry. Mimoto psal texty k písním slovenských i českých zpěváků a objevil se v řadě filmů.

Nedělní koncert známého orchestru Bratislava Hot Serenaders k výročí dvaceti let spolupráce právě s Milanem Lasicou se odehrál ve Štúdiu L+S. „Okolnosti jeho smrti mají velký, symbolický, osudový rozměr, a toho si tady na Slovensku mnozí všímají. Zdůrazňují, že Milan Lasica zemřel při činnosti, které se celý život věnoval a pro kterou ho milovaly generace diváků a posluchačů. Na jevišti strávil šest desítek let,“ sdělil z Bratislavy zpravodaj ČT Petr Obrovský.

Ve dvojici s Júliem Satinským hrál Lasica přes padesát let. Jeho společnost vyhledával – psaní autorských textů a jejich uvádění měl na divadle nejraději. Oblíbenými se stali už v 60. letech v televizním pořadu Hovory H. Oba také získali angažmá na bratislavské Nové scéně, nejprve v operetě, později pak i v činohře. „Nemysli si, že já stále vystupuju jen s tebou. Už sis toho mohl všimnout – já vystupuju s ledaským – měl by ses občas dívat na televizi,“ říkal s ironií sobě vlastní Satinskému. Pravidelně hrál také s Bolkem Polívkou.

Rodák ze Zvolena ale herectví nevystudoval, po maturitě se přihlásil na studium dramaturgie na divadelní fakultě Vysoké školy múzických umění v Bratislavě a později to ocenil. „To mi umožnilo věnovat se divadlu podle mých představ – ne podle toho, jak mě k tomu někdo vede,“ sdělil. Právě během studií se také seznámil se Satinským.

Problémy s komunisty i s mečiarismem

Se Štúdiem L+S, které vzniklo pod názvem Štúdio Š v roce 1982, byl Lasica spojen jako výrazná osobnost i umělecký šéf. Ve dvojici se Satinským tam pokračoval v tradici autorského divadla, do kterého vnášel humor, noblesu i jemnou společenskou kritiku. „Potýkali se se dvěma režimy. Několik let měli zákaz vystupovat v éře komunismu, v 90. letech v době mečiarismu se potom Lasica dostal znovu do nemilosti vládnoucích elit společně se satirikem Milanem Markovičem,“ dodal Obrovský. V divadle měl Lasica ještě hodně plánů.

Lasica hovořil i o tom, jak ho fascinovalo psát texty a současně si pro ně vymýšlet hudbu. Písně psal například pro Hanu Hegerovou nebo Petera Lipu. Nejen s ním si rád zazpíval. Autorsky zaštítil řadu představení a inscenací, například Večer pre dvoch, Soirée či Radostná správa pre všetkých.

Hrál také v mnoha filmech, například Vážení přátelé, ano, Obsluhoval jsem anglického krále, Saturninovi nebo Třech veteránech. Spolu se Satinským si zahrál například ve filmech Srdečný pozdrav ze zeměkoule či Nekonečná –⁠ nevystupovat. A role dědečka ve snímku Jak jsme hráli čáru byla jedna z jeho posledních.

  • Vážení přátelé, ano (v pondělí 19. 7. ve 20:05 na ČT3)
  • Hovory H ještě po dvaceti letech (v pondělí 19. 7. ve 21:55 na ČT3)
  • Všechnopárty (v úterý 20. 7. ve 20:10 na ČT1)
  • Neobyčejné životy: Milan Lasica (v úterý 20. 7. ve 20:55 na ČT1)
  • Na plovárně s Milanem Lasicou (ve středu 21. 7. ve 21:10 na ČT art)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 11 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 18 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...