„Zázračná hmota“ přinesla revoluci v designu. Technické muzeum objevilo Kouzlo bakelitu

Pestré a bohaté využití kdysi nejrozšířenějšího plastu představuje nová výstava v Národním technickém muzeu v Praze (NTM) nazvaná prostě Kouzlo bakelitu. Zájemci si od středy budou moci prohlédnout na tři stovky bakelitových telefonů, fotoaparátů, spotřebičů pro domácnost, hraček a dalších výrobků.

„Najdeme mezi nimi i doklady vývoje a milníky československého a světového designu. Například oblíbený radiopřijímač Talisman, žehličku ETA 211 či fotoaparáty Kodak Baby Brownie a Bantam. Lisování bakelitu do forem totiž umožnilo realizovat tvarově odvážné návrhy průmyslových designérů,“ zve návštěvníky autor výstavy Ladislav Klíma.

Nejprve košické čaro

Předměty pocházejí ze sbírek Slovenského technického muzea v Košicích i od soukromých sběratelů. Košické muzeum expozici loni připravilo pod názvem Čaro bakelitu (Kouzlo bakelitu) k 70. výročí od svého vzniku a zároveň ke 110. výročí od chvíle, co bakelit spatřil světlo světa. 

Jeho název je odvozen od chemika belgického původu Lea Hendrika Baekelanda, který v USA syntetizoval fenolformaldehydový polykondenzát (živici). V roce 1909 si nový materiál nechal patentovat.

8 minut
Národní technické muzeum představuje Kouzlo bakelitu
Zdroj: ČT24

Tento první průmyslově vyráběný syntetický polymer odstartoval vstup plastů do průmyslu i běžného života, vyráběly se z něj i vypínače, zásuvky, kliky či lampy. „Bakelit byl považován za zázračnou hmotu. Byl to první průmyslově vyráběný plast a jeho vlastnosti jako měkkost dovolily designérům vytvářet úplně nové formy,“ říká Ladislav Klíma.

Materiál tisíce použití

Další výročí, které bylo důvodem k loňské premiéře výstavy Čaro bakelitu, se vztahuje k roku 1917. Tehdy totiž získala bratislavská továrna Gummon licenci na výrobu fenolformaldehydové pryskyřice pod názvem futurit.

O rok později vzniklo Československo a stalo se jedním z průkopnických výrobců nového „materiálu tisíce použití“, jak zněl americký slogan z 20. let. Po roce 1927, kdy vypršely patenty, našel tvárný, výborně izolující a vůči teplu odolný materiál univerzální uplatnění.

„Bakelit byl na svou dobu revoluční materiál, který nastartoval novou éru výroby plastů, která trvá až dodnes,“ hodnotí význam umělé hmoty Ladislav Klíma. Výstava Kouzlo bakelitu v pražském Národním technickém muzeu na Letné potrvá až do začátku září.

Expozice je první akcí v rámci projektu Made in Czechoslovakia – aneb průmysl, který dobyl svět, kterým si NTM připomíná 100. výročí založení republiky. Podle generálního ředitele Karla Ksandra půjde o cyklus několika akcí. Nejbližší bude výstava Splněné sny aneb Odvěká touha létat, která od konce března v Centru stavitelského dědictví Plasy představí nesnadnou cestu k létání v československé historii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 2 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 15 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 22 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...