Začíná Pražské jaro, oslavuje století republiky a Bernsteina

9 minut
Pozvánka Romana Bělora na 73. Pražské jaro
Zdroj: ČT24

Potřiasedmdesáté začíná Pražské jaro. Mezinárodní hudební festival tradičně zahájí v den výročí úmrtí Bedřicha Smetany jeho cyklus Má vlast. Tentokrát zahajovací koncert odehraje Česká filharmonie, v přímém přenosu z Obecního domu si ho mohou poslechnout také diváci ČT art. Program letošního ročníku trvá do 3. června a zahrnuje celkem na padesát koncertů, zorientovat se v nich pomohl v rozhovoru ředitel festivalu Roman Bělor.

Dramaturgickou linkou celého programu je sté výročí vzniku Československa. Jak konkrétně se v programu promítne?

Snažili jsme se výročí zapojit do programu významně, ale ne násilně. Určitá symbolika je už v tom, že letošní ročník zahajuje Česká filharmonie a zakončuje Slovenská filharmonie. V každém případě jsme se pokusili o stručný portrét celého století české kultury a hudby, zároveň vysíláme signál, že historie nekončí a že je potřeba vytvořit prostor pro novou hudbu, mladé interprety a také soudobé autory, protože oni jsou spolutvůrci druhé a třetí dekády jednadvacátého století.

Pražské jaro si připomene ještě jedno výročí – sto let od narození Leonarda Bernsteina. 

Leonard Bernstein je historicky spjat s Pražským jarem i Českou filharmonií, byl nejvýznamnějším hostem prvního ročníku v roce 1946 a toto vystoupení bylo jeho evropských debutem. Jeho výročí se projeví ve dvou koncertech: na koncertě Pražských symfoniků, který zároveň připomíná sedmdesáté výročí vzniku státu Izrael, a na zvláštním koncertě České filharmonie, kde budou připomenuta Bernsteinova muzikálová díla. 

Jací významní hosté se na festivalu letos představí?

Rád bych zmínil významná zahraniční symfonická tělesa.  Asi největší chloubou Pražského jara je hostování slavného Royal Concertgebouw Orchestra z Amsterdamu, jeden z nejlepších orchestrů na světě. Máme také radost z toho, že jsme mohli pozvat Budapešťský festivalový orchestr nebo Varšavskou filharmonii, to jsou tělesa, která zdánlivě nepatří do světové extratřídy, ale podávají výkony, které do extratřídy určitě patří. 

K dispozici bylo 39 tisíc vstupenek, za prvních pět hodin se jich ale deset tisíc už prodalo. Mají ještě diváci teď, když se na poslední chvíli rozhodnou, šanci dostat se na koncert? 

V posledních letech kupují lidé spíše lístky až na poslední chvíli, takže ten, kdo má zájem, jistě své koncerty ještě najde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 22 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...