Výtvarník Salajka pozoruje ve městech Zombie Rituals

3 minuty
Zombie Rituals Martina Salajky na výstavě
Zdroj: ČT24

Jako bující organismus, v němž lidé ztrácejí svou individualitu, vnímá město malíř Martin Salajka. Obrazy městské dekadentní každodennosti vystavuje nyní v pražské White Pearl Gallery. Cyklus nazval Zombie Rituals.

Salajka, absolvent pražské AVU v ateliéru Michaela Rittsteina, pochází z Moravy, kde si vytvořil silný vztah k nespoutané a syrové krajině. Tu dnes přirovnává k divokému nočnímu velkoměstu plnému symbolistních a surreálních odkazů.

Město ve vystavených obrazech zobrazuje jako džungli zbavenou architektury a jeho obyvatele jako zombie ztracené v anonymním davu a tazích umělcova štětce. Do svých nejnovějších prací projektuje Salajka kromě pocitu ze života ve velkoměstě i své osobní úzkosti a běsy.

„Jsem venkovan a město je pro mě prostředí, do kterého jsem byl dosazen okolnostmi. Určitým způsobem mě i fascinuje. Chtěl jsem ho přirovnat k pohybu mas, nějakých živočichů, k bujení, které znám z přírody,“ vysvětluje Salajka.

Ani ve svém nejnovějším cyklu tak výtvarník, ale i vášnivý rybář a milovník zvířat nezapře, kde svou inspiraci čerpá nejraději.

Jeho obrazy jsou naplněny temnotou, kterou občas pronikne výrazné noční osvětlení. Odrážejí i konkrétní místa. „Obraz Full Moon Junkies je inspirovaný životem ve Vršovicích, kde se trousily partičky narkomanů a – k tomu názvu to i sedí – se tam potloukaly,“ uvedl příklad takového obrazu.

Salajkovy práce se pohybují na pomezí reality a abstrakce, malby a objektu. Svá díla neomezuje pouze na rám, ale pozvolna je nechá přecházet do prostor galerie. „Nevyjadřuje se jen jako malíř, ale skládá dohromady malbu a grafiku a jednotlivé postupy dokáže vrstvit. Kombinuje třeba linoryty s domalováváním,“ upřesnil kurátor Radek Wohlmuth.

obrázek
Zdroj: ČT24

O Zombie Rituals se Salajka s návštěvníky galerie dělí do konce listopadu. Název výstavy mimo jiné odkazuje ke skladbě od kapely Death, kterou malíř poslouchal v době, kdy vystavené práce vznikaly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánovčera v 15:08

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...