Praha – Pražské uskupení Vosto5 oslavilo minulý týden patnáct let své existence. Při té příležitosti byli dva jeho členové – Jiří Havelka a Petr Prokop – hosty pořadu Kulturama, který se ptal: jak dlouho se dá udržet autorské, angažované, originální, inspirující a klukovské divadlo?
Vosto5 ve středním proudu na nepřítomné vlně
Podle Petra Prokopa drží soubor pohromadě především přátelství: „Samozřejmě jsme měli i vlny, kdy to šlo dolů, kdy jsme měli problém hledat inspiraci a vyladit vzájemné vztahy. Ale podařilo se to, možná proto, že jsme primárně byli kamarádi. Myslím, že je to základ toho, proč dodnes existujeme, proč to děláme, proč to diváky baví. Jsme přátelé, baví nás dělat věci společně a to, že baví ještě někoho dalšího se na to koukat, je taková přidaná hodnota.“
To, že jsou členové souboru nejprve přátelé, teprve pak kolegové, může ale částečně za to, že ne všechny projekty dotáhne Vosto5 do konce. „Někdy se to prostě nepodaří,“ krčí rameny Havelka. „Možná proto, že je to na bázi přátelství. Když se sejdeme, tak si to opravdu chceme užít a to někdy zvítězí nad tím, že se inscenace dotáhne do tvaru, který je prezentovatelný pro někoho jiného.“
Vostopětka je všem spíš známá povedenými autorskými představeními, vznikajícím díky improvizačním schopnostem a postupům členů divadla. Proti škatulce improvizační nebo alternativní se ale Vosto5 ohrazuje. „Vždycky jsme se považovali za mainstream. To, co děláme, nepovažujeme za alternativu, spíš za kvalitní střední proud,“ podotknul Petr Prokop.
Havelka dodal, že Vosto5 nepatří k improvizačním divadelním skupinám, ale že improvizace je pro ně nutný způsob tvorby autorských představení. Inscenací má divadlo na kontě sedmnáct, sedm z nich stále hraje. Už několik sezon je stálým hostem Divadla Ypsilon a po republice putuje se Stand'artním kabaretem, divadelně-hudebním improvizačním večerem.
Nejnovějším představením je hra s názvem Pérák – na jméně nezáleží, rozhodují činy!, kterou hrají v pražském prostoru MeetFactory. „Vostopětka nikdy nejede na totálně přítomné vlně, ne, že by to bylo retro divadlo, ale je nám blízké hledat spojitosti spíše s historii. Třeba naše poslední větší představení Pérák je svázané s protektorátem,“ uvedl k představení Jiří Havelka a prozradil: „S Pérákem máme další plány. Je to takový fenomén českého supermana, který si zaslouží pokračování.“