Vltavská kultura v Elektrických podnicích? Uvidí se v září

Praha – Někdejší budova Elektrických podniků hlavního města Prahy, v níž dnes sídlí Kulturní centrum Vltavská, netrpělivě čeká na návrat zlatých časů. Objekt z meziválečných let, který patří mezi výrazné pražské představitele funkcionalistické architektury, v těchto dnech prochází rekonstrukcí a veřejnosti by měl znovu začít sloužit od 10. září. Pražané by zde měli nalézt hudební a divadelní představení, filmový klub, výstavy, kurzy, přednášky i semináře.

Podle obchodního ředitele centra Miloše Oríška by si na své měly přijít všechny věkové skupiny. Na podzim tu zahrají například Peneři Strýčka Homeboye, Boney M, Polemic a skupina Plexis. I samotný otvírací den naplní koncerty, divadelní vystoupení a workshopy. Představí se například Laura a její tygři nebo Dan Bárta a Illustratosphere.

V centru by se od podzimu měly pravidelně konat osvětové přednášky a představení hostujících divadelních souborů. Bude možné se účastnit i poznávacích zájezdů, kurzů cizích jazyků, výroby šperků, keramiky nebo třeba jógy a břišních tanců. Pro seniory je připraveno studium v centru celoživotního vzdělávání, pravidelné nedělní taneční čaje nebo pořady Klubu aktivního stáří.

Reportáž Barbory Straňákové (zdroj: ČT24)

Budova Elektrických podniků

Funkcionalistický unikát vzešel z dílny architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže a na Bubenském nábřeží vyrostl v letech 1927 až 1935. Nahradil tak prostory bývalé továrny na Klobouky a původně sloužil úředníkům Elektrických podniků. „Na tu dobu šlo o supermoderní funkcionalistickou architekturu a originální byl také keramický plášť. Málokdo ví, že architekti Benš a Kříž chtěli postavit ještě druhou budovu symetricky podél Bubenské ulice,“ připomněl historik architektury Zdeněk Lukeš.

Stavba Elektrických podniků byla jednou z prvních klimatizovaných budov ve střední Evropě, v přízemí fungovaly obchody a kavárna. Kulturním záležitostem začal objekt sloužit od 50. let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Večerníček slaví šedesáté narozeniny

Dobrý večer, dobrou noc, přeje malým divákům každý den animovaný kluk v čepici složené z novin. Pravidelně se Večerníček začal vysílat před přesně šedesáti lety – 2. ledna 1965. Tehdy ještě bez své typické znělky.
před 19 mminutami

KVÍZ: Znáte dobře oblíbené večerníčky?

V lednu 1965 začala tehdy Československá televize vysílat pravidelně Večerníček. Malým divákům přeje tento pořad dobrou noc dodnes. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte oblíbené večerníčkové klasiky.
před 3 hhodinami

Nominace filmové kritiky vedou Amerikánka a dokument o fotografce Jarcovjákové

Po pěti nominacích na Ceny české filmové kritiky získaly snímky Amerikánka Viktora Tauše a Ještě nejsem, kým chci být Kláry Tasovské. Do trojlístku filmů, které se mohou stát tím nejlepším za rok 2024, se dostaly ještě Vlny Jiřího Mádla. Vítězové této a dalších kategorií budou známi 1. února v přímém přenosu České televize. Ta uspěla zároveň jako koproducent většiny nominovaných titulů.
před 7 hhodinami

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
30. 12. 2024

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
29. 12. 2024

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024
Načítání...