Vlak Lustig přiveze i Kateřinu Horovitzovou

Praha - Na nádraží Praha-Bubny 13. července 2012 začne dvouměsíční pouť vlakové soupravy, jež si z mnoha důvodů zaslouží přízvisko „nezvyklá“. Nezvyklá svými pasažéry, trasou, posláním i okolnostmi vzniku. Jako vrchol třináctého ročníku festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran jej organizátoři vypraví upravený na divadlo, výstavní prostor a kinosál do všech krajských nádraží v České republice, aby poté svou cestu symbolicky zakončil na trase Wannsee – Praha – Krakov – Osvětim.

V jednotlivých zastávkách bude k vidění přímo ve vagonech divadelní zpracování velmi sugestivní novely Arnošta Lustiga „Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou“, a to v nastudování Divadla pod Palmovkou v režii Petra Kracika. Doprovodný program, který je realizován rovněž přímo ve vlaku, tvoří projekce filmů a výstava Vojenského historického ústavu.

„Rozhodli jsem se realizovat Lustigovo dílo v dramatizaci. A volba padla na Kateřinu Horovitzovou jako na dílo, které je možná divákům České televize známé z filmové adaptace pana režiséra Antonína Moskalyka a které je na malé ploše velmi nabité dramatickými situacemi a pro divadlo ideální,“ uvedl Pavel Chalupa, ředitel festivalu Devět bran.

Představení se odehrává ve vlaku jakožto symbolu všech genocid dvacátého století. „Původně jsem chtěl, aby se to odehrávalo ve vagonu na jevišti, ale Pavel Chalupa mě přesvědčil, abychom hráli v plenéru,“ říká k tomu režisér Petr Kracík.

„Letos si připomínáme 70. výročí konference ve Wannsee, na které bylo přijato tzv. konečné řešení židovské otázky, poté následovaly transporty do vyhlazovacích táborů a tragická smrt šesti milionů židů. Na tragédii holocaustu nesmíme nikdy zapomenout, musíme novým generacím, které mají od 2. světové války velký odstup, připomínat, co se v minulosti dělo za hrůzy a varovat je tím před lhostejností, netolerancí a arogancí moci,“ říká Pavel Chalupa. 

Fascinující příběh skupinky bohatých židů a hlavní hrdinky Kateřiny, kterým je slíbena možnost vykoupení se z koncentračního tábora a záchrana života v podobě cesty do Ameriky, ožije v tomto autentickém prostředí pod vedením režiséra Petra Kracika. V hlavní roli Kateřiny Horovitzové se představí alternující mladé herečky Anna Stropnická a Denisa Pfauserová.

Vlak Lustig, divadelní scéna v dobytčáku
Zdroj: ČT24/Festival Devět bran

Vlak Lustig se poprvé předvede svým divákům 13. července, kdy představení i doprovodný program budou moci shlédnout diváci ve stanici Praha-Bubny. Toto nádraží nebylo vybráno náhodou, právě odtud totiž za druhé světové války vyjížděly vlaky transportující české židy do Terezína, odkud byly následně vypravovány transporty do vyhlazovacích táborů – táborů smrti.

14. července bude divadelní vlak čekat na své diváky na nádraží v Ostravě, další den v Olomouci, poté ve Zlíně, Brně, Jihlavě, Pardubicích, Hradci Králové, Liberci, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Plzni, Českých Budějovicích a Kolíně. Slavnostní zakončení české části projektu Vlak Lustig se uskuteční 27. července v Praze-Bubnech.

V srpnu se potom odehraje řada představení symbolicky na trase Wannsee - Praha - Krakov a Osvětim. V každé ze stanic bude vždy od 12:00 do 18:00 hodin otevřena výstava Vojenského historického ústavu s názvem: „Operace: Důvěrné Izrael“ a projekce filmů s tématikou holocaustu. Divadelní představení začíná vždy ve 21:00 hodin, vstupenky budou vydávány od 20:30 hodin přímo u vlaku.

Vlak Lustig bude sestaven ze čtyř vagonů s parní a dieselovou lokomotivou. Dva vagony budou nákladní, podobné těm, ve kterých se převáželi v transportech do koncentračních táborů lidé, tzv. dobytčáky. V těchto vagonech budou převáženy dekorace, technika, hlediště, zároveň budou využity jako galerijní prostor pro instalaci výstavy Vojenského historického ústavu. Nejdůležitějším článkem vlaku bude divadelní vůz, speciálně upravený jako jeviště tragického příběhu Kateřiny Horovitzové a dalších pasažérů – obětí a jejich katů. Další bude osobní vůz, tzv. Rybák, ve kterém bude cestovat divadelní tým včetně herců, techniky a produkce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 3 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...