Vítězi festivalu Tribeca se staly švédský a liberijský film

New York - Nejvyšší ocenění sedmého ročníku filmového festivalu Tribeca v New Yorku získaly 1. května švédský horor a americký dokument o mírových aktivistech ve válkou zmítané Libérii. Pozornost sklidil také snímek produkovaný a namluvený zpěvačkou Madonnou, popisující děsivou situaci sirotků v africkém Malawi. Festival založil americký herec Robert De Niro krátce po teroristických útocích v září 2001, aby pomohl obnovit život v těžce postižené spodní části Manhattanu. Tato část města, slavný trojúhelník historické a finanční čtvrti New Yorku pod ulicí Canal, dala festivalu také název - Tribeca je zkratkou z Triangle Below Canal Street.

Snímek Let the Right One In režiséra Tomase Alfredsona dostal cenu pro nejlepší hraný film, zatímco Pray the Devil Back to Hell, režírovaný Gini Retickerovou a komentovaný zpěvačkou Angelique Kidjoovou, získal ocenění jako nejlepší dokumentární snímek. Oba filmy tak porazily dalších 11 finalistů a získaly po 25 tisících dolarů.

Podle Petera Scarleta, uměleckého ředitele filmové přehlídky, která se řadí k největším ve Spojených státech, získali většinu cen režiséři a herci, kteří jsou na počátku kariéry. Diváci měli možnost během festivalu, který potrvá do 4. dubna, zhlédnout 121 celovečerních a 79 krátkých filmů.

Horor Let the Right One In vypráví příběh dvanáctiletého švédského chlapce, který je obětí šikany a sní o odplatě. Spřátelí se s dívkou ze sousedství, která více než kamarádství potřebuje krev.

Dokument Pray the Devil Back to Hell zachycuje příběh mírových aktivistů v Libérii, kteří se přičinili o ukončení občanské války v letech 1989-2003, v níž zahynulo více než 200 tisíc lidí. Jejich mise vyvrcholila zvolením prezidentky Ellen Johnson-Sirleafové, první ženy zvolené v Africe do čela státu (o jejímž prvním roce vládnutí vyprávěl i dokument Železné dámy Libérie, uváděný na letošním ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět a v ČT v rámci cyklu Proč potřebujeme demokracii?). 

Na festivalu byl také premiérově uveden dokumentární snímek, za jehož natočením stojí zpěvačka Madonna; snímek nazvaný Jsem proto, že jste popisuje kritickou situaci sirotků v Malawi a natočil ho Nathan Rissman, původně Madonnin zahradník.

Dokument, který Madonna sama produkovala a namluvila, ukazuje bídu, kterou děti v africkém Malawi trpí, tamní šíření nemoci AIDS a zoufalé životní podmínky. Zachytil také první setkání zpěvačky s malawiským chlapcem Davidem Bandou, kterého si už v roce 2006 odvezla domů a nyní prochází procesem jeho adopce.

Zpěvačka v africkém státě přes dva roky řídí charitativní projekt Raising Malawi. Pro 94minutový film nyní hledá distributora, který by jej dostal do většího počtu kin a posléze ho vydal na DVD.

Cenu pro nejlepšího režiséra hraných filmů si za snímek My Marlon and Brando odnesl z festivalu turecký režisér Hüseyin Karabey. Film byl natočen podle skutečného milostného příběhu turecké herečky, pátrající po zahájení americké invaze do Iráku v roce 2003 po svém příteli. Cenu pro nejlepšího nového tvůrce dokumentu získal španělský režisér Carlos Carcas za portrét kubánského hudebníka Bebo Valdese nazvaný Old Man Bebo. Nejlepšími herci v celovečerním hraném filmu se stali Thomas Turgoose a Piotr Jagiello díky rolím v britském filmu Somers Town. Palmu vítězství pro nejlepší herečku si odnesla Eileen Walshová za roli v irském filmu Eden.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 4 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...