Velkofilm, který nebyl nikdy natočen

Praha – Úsměvný příběh o tom, jak v Brně za 2. světové války nebyl natočen první český animovaný velkofilm, zařadila Česká televize na dva nedělní večery – 10. a 17. května, vždy od 20:00. Vypráví o Otakaru Berthenovi-Brožkovi, snílkovi, který se chtěl stát brněnským Waltem Disneyem, ale vybral si pro uskutečnění svého snu špatnou dobu – druhou světovou válku. Film je inspirován skutečnými událostmi, není však portrétem žádného skutečného člověka. Chce být poctou všem, kteří se na velké tradici českého animovaného filmu podíleli.

Otakar Berthen si usmyslel, že výrobou animovaných reklam vydělá peníze na první český kreslený velkofilm Dívčí válka. Proinvestoval všechny úspory, zadlužil se, zbudoval fiktivní filmové ateliéry, nadchnul mnoho lidí a kvůli svému snu skončil dokonce i v rukou gestapa.

Protože doba byla komplikovaná, jeho znalosti filmové technologie nevelké a smůla se mu lepila na paty od začátku až do konce, mohl dopadnout ještě hůř - nebýt jedné důležité události naší novodobé historie - znárodnění filmového průmyslu. Tato událost se pro něho paradoxně stala záchranou.

Velkofilm je nejen filmem o filmu a o pionýrských dobách reklamy a animace, ale také filmem, který si dovolí popsat dobu německé okupace trochu s nadhledem. I v době protektorátu žili lidé s normálními plány a sny, láskami a závistmi, jejichž osudům dodala válka pouze prapodivný kolorit. Je to především film o chvále bláznovství a touze, pro kterou se vyplatí udělat cokoliv.

A právě toho je Berthen živoucím důkazem. Vše, co v životě dělal, byla sice jenom plejáda podivných počinů, gradujících velkým podfukem na znárodňovací komisi, ale všechno konání mělo jeden jediný cíl - natočit první český celovečerní animovaný film. Jeho sen však naplnily až následující generace filmařů.

režie: Pavel Jandourek; scénář: Pavel Jandourek, Václav Holanec, Marek Hlavica; kamera: Petr Vejslík; hrají: Ondřej Pavelka, Viktor Skála, Matěj Hádek, Michaela Badinková, Luboš Veselý, Jana Hlaváčová, Arnošt Goldflam, Bořivoj Navrátil a další

  • Velkofilm autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/852/85157.jpg
  • Velkofilm autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/852/85156.jpg
Vydáno pod