Václav Buchtelík nemaluje mravenečky, raději trhá knihy a nebe

3 minuty
Václav Buchtelík vystavuje v Dole Michal
Zdroj: ČT24

Vesmír, hlubiny moří a sopečná krajina jsou místa, která zajímají ostravského malíře Václava Buchtelíka. Na velkoformátových obrazech vytváří absurdní světy, inspirované obavami i sny. S poetickým názvem Pod doutnajícím nebem roztrhal jsem kůže knih svá díla nyní vystavuje v Dole Michal.

Třicetiletý umělec se už několik let zabývá papírovou koláží. Na obrazy ale roztrhaný papír maluje, i když natolik věrně, že prý diváky znejišťuje, zda není skutečný. Nejistotu vzbuzuje i Buchtelíkovo mixování apokalyptického světa se socialistickou estetikou. 

Inspiraci hledá v antikvariátech a knížkách ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, které využívá i do koláží. Ty mu následně slouží jako předloha pro obrazy. „V malbě je nějakým způsobem posouvám,“ podotýká Buchtelík.

Nebe po výbuchu a hrůzu nahánějící galerie

Nikdy mě nebavilo malovat sluníčka nebo mravenečky. Přitahuje mě napětí, negativní energie.
Václav Buchtelík

„Jednou se mi zdálo, že bouchlo nebe a motiv doutnajícího nebe se opakuje a spojuje nejnovější malby,“ vysvětluje původ názvu výstavy. „Václav je autor poučený dějinami výtvarného umění, a když se zadíváme na vybraná plátna, vidíme zřetelné citace a odkazy na ikonická díla, třeba Géricaultův Vor Medúzy,“ doplňuje k Buchtelíkovým inspiracím kurátor Tomáš Koudela.

V posledních dvou letech maluje ostravský výtvarník i tamní Dům umění. Pracuje v něm totiž jako správce depozitáře. Ani nepřekvapí, že galerijní budovu zpodobňuje jako mysteriózní instituci, která pod vlivem politických a dějinných okolností nahání hrůzu.

Buchtelíkova aktuální výstava v Dole Michal je k vidění do konce srpna. Zároveň s instalací Vizuální šum od Veroniky Mokrošové. Do 9. srpna je ještě doprovází Okeán pseudo nebezpečenství, který vytvořil tvůrce s pseudonymem Neuruppin. Všechny tři autory spojuje kromě výstavy také studium na ostravské Fakultě umění v ateliéru Daniela Balabána.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
včera v 16:56

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025
Načítání...