V pražské Tróji začal festival divadla Archa 2008

Praha - V parku u trojského zámku v Praze začal festival divadla a původních řemesel Archa 2008, který připomíná například 330 let od položení základního kamene zámku. V průběhu týdne byl v zahradě zámku sestaven model archy, která festival symbolizuje. "Archa tady v Tróji symbolizuje mnohé, nejčerstvěji tedy povodně v roce 2002," uvedl autor scénáře slavností Václav Špale.

V sobotu i v neděli otevírají program ve 14 hodin výtvarné dílny, které „jsou zajímavé tím, že se v nich budou vyrábět rekvizity a další předměty, které budou poté využity jako součást představení,“ uvedla mluvčí Galerie hlavního města Irena Tyšlová.

330. výročí od zahájení stavby zámku a 300. výročí od smrti jeho stavitele, hraběte Václava Vojtěcha ze Šternberku, i jeho láska k antice se staly inspirací pro divadelní představení Dárek pro hraběnku, které zahrají herci z různých divadel, například z Husy na provázku nebo z divadla Lampión. Spolu s poutí je představení po oba víkendové dny připraveno na šestou hodinu večerní.

„To celé představení bude rozděleno do dvou částí. První bude divadelní procházka po zdejší zahradě s různými zastaveními a druhá část je koncipovaná jako divadelní představení, kdy sehrajeme epos o argonautech,“ vysvětluje režisér Filip Jevič.

Divadlo ukáže, jak hrabě za Šternberka chystá pro svou ženu oslavu jejího svátku. Divadelní pouť po zahradě zámku chce pak divákům oživit a přiblížit jednotlivé historické objekty.