V Národní galerii vyjeli „na led“ výtvarníci, mezi nimi i Ivan Hlinka

Národní galerie Praha pohlíží na český národní sport skrze výtvarné umění. Historii ledního hokeje a bruslení u nás přibližuje prostřednictvím maleb, fotografií a také soch. Výstava s názvem Na led! potrvá do října.

Ještě než česká reprezentace v Naganu „přepsala dějiny“ ledního hokeje, začaly se psát v Nizozemsku v 17. a 18. století. První bruslaře na zmrzlých jezerech a řekách už tehdy zachycovali štětcem barokní mistři. „Na jejich obrazech nacházíme první hokejky, protože bruslaři je používali jak k opěře, tak ke hře, která vlastně svými pravidly byla předchůdcem dnešního hokeje,“ uvedla kurátorka Anna Strnadlová.

V historii Československa hokej svým významem překročil hranice sportu. Třeba po událostech z roku 1968. „Na výstavě uvidíte plakát k mistrovství z roku 1969, které se nakonec v Praze neudálo vlivem politických událostí a hostitelství se ujal Stockholm,“ připomněla kurátorka. Tam československý tým sice skončil třetí, Čechoslováci doma však oslavovali dvě výhry nad Sovětským svazem jako pomstu za srpnovou invazi.

3 minuty
Hokej a bruslení tématem výstavy v Národní galerii
Zdroj: ČT24

Právě společenský nebo politický rozměr hokejového sportu zachycuje také současné umění. „To, co se odehrává na sportovištích, mnohdy může evokovat to, co se dělo kdysi dávno třeba při náboženských rituálech. Síla toho, jak sportovní výkon nebo hokejisti ovládnou davy, je v něčem fascinující i zrůdně dokonalá,“ míní výtvarnice Paulina Skavová.

Mezi vystavenými obrazy dokládajícími současné umění se najde i obraz od trenéra českého týmu z Nagana a příležitostného malíře Ivana Hlinky. Na malbě Smutný klaun zachytil sám sebe v hokejové šatně. „Dával tím najevo, jaký je úděl hokejisty, který po zápase svlékne dres a vystoupí ze své role,“ dodala kurátorka.

Výstava začíná krátce před zahájením mistrovství světa v ledním v hokeji, které letos bude hostit právě Česko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Finále Eurovize bude bez české účasti

Ve švýcarské Basileji ve čtvrtek proběhlo druhé semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Publiku se představil i český zástupce, zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, který ale do finále nepostoupil. Vítěz bude zvolen v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

K výhře v Eurovizi může pomoct zpívat anglicky o lásce, jódlovat a být žena

Žádný český zpěvák nebo zpěvačka nikdy nevyhráli mezinárodní písňovou soutěž Eurovize. Šanci na vítězství zvyšuje anglicky zpívaná popová písnička s autentickou výpovědí a nejlépe o lásce, v českém případě doprovázená třeba na dudy, vyplývá alespoň ze statistik a názorů napříč zahraničními médii, která se pokusila najít „návod“ na vítěze.
před 20 hhodinami

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
včera v 11:26

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025
Načítání...