V Náprstkově muzeu nastal Čas zámořských objevů

Praha – Výstavu, která přibližuje dobu, kdy Evropané začali doslova odkrývat dosud nepoznaný svět, připravilo Národní muzeum pro prostory Náprstkova muzea. Od 15. listopadu 2013 až do 14. září 2014 mohou návštěvníci prostudovat, co všechno zámořské výpravy Evropanů přinesly starému kontinentu i zámořským končinám a k jakým střetům, utrpení, ale i kontaktům a vzájemnému přínosu docházelo.

Výstava Čas zámořských objevů dále představí unikátní umělecké předměty, komodity, mapy, globy a dokumenty i protagonisty celého děje, mořeplavce, dobyvatele, výzkumníky, cizokrajné obyvatele, misionáře, otroky, piráty a korzáry, kteří byli s tímto obdobím nerozlučně spjati.

„Většinou se samozřejmě vyráželo hledat zlato a drahé kamení a podstatným důsledkem zámořských výprav byl i trh s otroky, ale ve výsledku svět ovlivnily dovezené věci, které nebyly tak blyštivé, jako např. brambory nebo kukuřice. Málokdo si třeba uvědomí, že čokoláda, kakao nebo různé druhy zeleniny předtím nebyly známy. Nebyly dovezeny ovšem jen pozitivní věci, ale společně připluly tabák, drogy i různé exotické nemoci. To vše se snaží naše výstava přitažlivým způsobem ukázat,“ láká na expozici ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

„Na 300 metrech čtverečních vystavujeme přes 300 sbírkových exponátů od 31 institucí, které nám předměty zapůjčily. K těm nejvzácnějším objektům patří obraz z Národního muzea Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel od mexického malíře J. M. Velasca a dále to jsou zahraniční zápůjčky jako portrét Kryštofa Kolumba z vídeňského Kunsthistorisches muzea, který úplně poprvé vycestoval za rakouské hranice. K dalším zajímavostem jistě patří i 6 sbírkových předmětů, které za svých výprav přivezl James Cook, které rovněž dorazily z Rakouska,“ upozorňuje Eva Dittertová, komisařka výstavy a ředitelka Náprstkova muzea.

Zámořské objevy v Náprstkově muzeu (zdroj: ČT24)

Výstava je obohacena o rozsáhlý doprovodný program, který nabídne i zajímavost pro děti. Např. akce Děti v podpalubí ve speciálním prostoru ukáže malým návštěvníkům život mořeplavců - formou komiksu, pracovních sešitů apod. Připraveny jsou i doprovodné programy pro školy, s tématy např. Jaké obludy a příšery čekaly na mořeplavce v neprobádaných mořích a oceánech? Měli námořníci z něčeho strach? Či co všechno s sebou přinesly objevy nových zemí?

Z výstavy Čas zámořských objevů v Náprstkově muzeu v Praze
Zdroj: ČT24/NM

Čas zámořských objevů je první výstavou cyklu Národního muzea Peníze jako společenský fenomén, který upozorní na jejich vliv na život v průběhu dějin. Koncem listopadu budou v Nové budově NM otevřeny výstavy Peníze a Aféry, na které v březnu 2014 naváže v Národopisném muzeu expozice Venkov.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 8 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...