V 91 letech zemřel akademický sochař Olbram Zoubek

Nahrávám video
Události: Zemřel sochař Olbram Zoubek
Zdroj: ČT24

Zemřel akademický sochař Olbram Zoubek, bylo mu 91 let. Svou tvorbou se řadí mezi nejvýraznější české figurální sochaře. Vytvořil mimo jiné i památník obětem komunismu na pražském Újezdě nebo posmrtnou masku Jana Palacha.

„Rád dělám sochy živé, které patří na déšť, mráz a vítr,“ říkal Zoubek, který se sám označoval tak trochu za řemeslníka. „Když něco člověk dělá, tak by snad měl myslet na to, že to vytrvá, aspoň nějakou dobu… Socha je výrobek, je kus architektury a architektura taky by měla trvat.“

Hlavním tématem jeho tvorby byla lidská figura. „Protáhlá těla soch v sobě nesou obecně platné symboly o existenci, vztazích, víře i svobodě. Svou tvorbou se Olbram Zoubek řadí mezi nejvýraznější české figurální sochaře druhé poloviny 20. století,“ uvedla Zuzana Tomanová z Městské galerie Litomyšl. 

Do Zoubkova uměleckého života zasáhl konec 60. let, kdy vytvořil posmrtnou masku a náhrobek studenta Jana Palacha. „Říká se tomu výzva, tomu, co jsem cítil, když Jan Palach zemřel. Byl to takový předěl v mém životě, cítil jsem, že už se nedá žít jako předtím. Tak mě napadlo, že bych mohl poskytnout službu, kterou umí jen málo lidí, nebo je ochotno udělat málo lidí, tedy sejmout jeho posmrtnou masku,“ řekl loni.

Posmrtná maska Jana Palacha na budově Filozofické fakulty v Praze.
Zdroj: ČT24/Jan Langer

Kvůli své činnosti měl za komunistického režimu omezené možnosti veřejného působení, nemohl se živit vlastní tvorbou. Pracoval proto třeba jako restaurátor v Litomyšli, od roku 1974 tam strávil 17 sezon na restaurování zámeckých sgrafit. Od roku 1998 je ve sklepení stálá expozice více než stovky jeho soch, které sochař městu věnoval. 

Po listopadu 1989 se aktivně podílel na demokratických změnách. Byl členem výtvarného odboru Umělecké besedy, uměleckého spolku vzniklého už v 19. století, jehož činnost byla v 90. letech obnovována po letech omezení práce besedy za komunismu.

Často se při tvorbě inspiroval vlastními prožitky, rodinou či vztahy k lidem okolo. Do ženských postav přenášel svou první manželku, sochařku Evu Kmentovou, ale i druhou ženu, galeristku Marii. V mužských pak nejednou promítal sám sebe. Velmi rád čerpal z mytologie a antického Řecka. 

V roce 1996 byl oceněn státním vyznamenáním – medailí Za zásluhy I. stupně. V roce 2015 dostal ocenění a titul ministerstva kultury Rytíř české kultury.

Plastikou Toufara své dílo završil

Posledním dílem Olbrama Zoubka je plastika pátera Josefa Toufara, která byla odhalena letos v únoru v kostele v Zahrádce na Havlíčkobrodsku. Postavu faráře umučeného komunisty začal Zoubek tvořit po přečtení knih Miloše Doležala. „Tak mě to vzalo, že jsem si řekl, že to udělám. Pro sebe. A kdyby se to povedlo, tak bych ji věnoval do Číhoště nebo spíš do Zahrádky,“ uvedl před dokončením díla.

„Je to moje poslední velká socha. Už jsem svou velkou tvorbu uzavřel, tohle je poslední a jsem rád, že je tady, na tomhle důstojném místě,“ prohlásil po instalaci.

Olbram Zoubek tvořil od roku 1952 a aktivní byl až do konce života. Loni, kdy oslavil 90. narozeniny, uspořádal hned čtyři výstavy. Jeho největší retrospektivní výstava čítající okolo 300 exponátů se uskutečnila na přelomu let 2013 a 2014 v Jízdárně Pražského hradu, navštívilo ji 38 tisíc lidí. V současnosti mohou lidé vidět Zoubkovo dílo například na výstavách v kostele svatého Vavřince v Klatovech do 18. června nebo v Muzeu berounské keramiky v Berouně do 25. června.

Odešel velký umělec i velký člověk

S velkým zármutkem přijala zprávu o Zoubkově úmrtí mecenáška umění Meda Mládková. Zoubek patřil mezi její blízké přátele od konce 60. let, kdy začala jezdit do tehdejšího Československa, sdělil předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil. „Vážila si jej nejen jako umělce ale i pro jeho občanské postoje,“ uvedl. 

Sochař Kurt Gebauer oceňuje hlavně Zoubkovu tvorbu ze 60. a 70. let, kdy Zoubek se svojí první ženou Evou Kmentovou pracovali na abstraktní figuraci. Zoubek tehdy podle Gebauera patřil spolu s Karlem Neprašem, Alešem Veselým a dalšími k sochařským vzorům.

Nahrávám video
Na Olbrama Zoubka zavzpomínal sochař Kurt Gebauer
Zdroj: ČT24

Na styl, kterým je známý, přešel Zoubek později po návštěvě Řecka. „Nějakým způsobem ho to inspirovalo k těm figurám, které jsou více známé, to jsou ty figury s drapérií a výraznými gesty,“ podotkl Gebauer v České televizi. To nejdůležitější podle něj Zoubek udělal v 60. a 70. letech. Zavzpomínal také, že v době před listopadovou revolucí v roce 1989 se v Zoubkově ateliéru scházela mezigenerační Nová skupina, která se vymezovala proti oficiální politice Svazu českých výtvarných umělců.

Za obrovskou ztrátu pokládá Zoubkův odchod ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který ho ocenil jako Rytíře české kultury. „Olbram Zoubek patřil mezi ty umělce, u kterých jsem si vážil vysoké míry profesionality a ryzosti morálního profilu,“ uvedl.

O tom, že Zoubek dokázal skloubit profesionalitu a morální kvality, napsal na Twitteru šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Nezbývá než říci - Děkujeme a nezapomeneme!“ uvedl prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se Zoubek nesmazatelně zapsal do dějin české kultury. „České umění dnes přišlo o jednu z nejvýraznějších osobností,“ napsal na Twitteru.

„U Petřína stojí sedm postav. První je celá, dalších ubývá. Čím méně těla, tím více smyslu. Velký sochař se dnes postavil za poslední z nich,“ uvedlo na Twitteru ministerstvo kultury s odkazem na podobu památníku obětem komunismu na pražském Újezdě.

Dokument z cyklu Výtvarnické konfese:

Nahrávám video
Vzpomínka na Olbrama Zoubka: Výtvarnická konfese
Zdroj: ČT24

Reportáž: Farář Toufar - poslední socha Olbrama Zoubka:

Nahrávám video
Reportáž: Farář Toufar - poslední socha Olbrama Zoubka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel Chuck Norris

Zemřel americký herec Chuck Norris, kterého proslavily role v akčních filmech. Píší to média s odkazem na prohlášení rodiny. Norris byl ve čtvrtek hospitalizován na Havaji. Hlavnímu představiteli seriálu Walker, Texas Ranger bylo 86 let.
15:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Video„Už bych rád zase něco řekl.“ Ondřej Ruml má nové album

Ondřej Ruml po patnácti letech vydává autorské album, kde se podílel na většině hudby a textů. „Nazrál ve mně čas, že už bych rád zase něco řekl, ale chtěl bych se věnovat do hloubky svým pocitům a vjemům,“ vysvětlil pro ČT24. Nahrávku s desítkou písní nazval Vždycky to tu bylo. „To je to, na čem se shodneme napříč generacemi, vyznáními a náboženstvími,“ vysvětlil. Název platí i pro to, jak Ruml vnímá nahrávání desek. „V dnešní době se říká, že alba se moc nevydávají, že se mají vydávat spíš singly, ale já si myslím, že album má ten hlavní smysl v tom, že to je jako kniha. Nějak začíná, pokračuje a končí. Zpěvák či interpret tím vydává pohled do svého světa,“ říká.
před 5 hhodinami

Herce Vala Kilmera „hluboko z hrobu“ oživí AI

Herec Val Kilmer zemřel před téměř rokem, přesto se objeví v chystaném filmu As Deep as the Grave (Hluboké jako hrob). Umožní to generativní umělá inteligence. Podle agentury AP se jedná o jedno z dosud nejodvážnějších využití AI ve filmové tvorbě.
před 7 hhodinami

V Lipsku začal knižní veletrh, za Česko čte Pilátová či Hlaučo

V německém Lipsku začal mezinárodní knižní veletrh, za Česko se na něm představí čtrnáct autorek a autorů. Od loňského podzimu probíhá v německy mluvících zemích Rok české kultury. Akce vyvrcholí na podzim největší knižní výstavou světa ve Frankfurtu nad Mohanem, kde bude Česko čestným hostem.
před 9 hhodinami

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
před 22 hhodinami

Klempíř odvolal šéfku Národní galerie Knastovou

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal generální ředitelku Národní galerie Praha (NGP) Alicji Knastovou. Odborná veřejnost ji kritizovala kvůli stylu komunikace či minimalistickému výstavnímu programu. Podle ministra galerie potřebuje výraznější odborný rozvoj a ambici posunout se mezi přední evropské instituce. NGP zatím povede dosavadní ředitelka sbírky starého umění Olga Kotková. Podle Deníku N hodlá ministerstvo v příštích měsících vypsat výběrové řízení na ředitele NGP.
včeraAktualizovánovčera v 20:18

Producenti „Pana Nikoho“ odmítají stížnost Ruska. Vidí v ní další propagandu

Moskva poprvé oficiálně zareagovala na dánsko-český dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Čerstvý držitel Oscara ukazuje ideologickou indoktrinaci ruských školáků. Podle Moskvy ale bez souhlasu jejich rodičů, a žádá proto reakci po organizátorech cen. Čeští producenti uvedli, že snímek vznikl podle nejvyšších standardů. Bez výhrad nebyl dokument ale přijat ani Ukrajinci, některým vadí, že z Rusů příliš dělá oběti putinovského režimu.
včera v 17:46

Filmové premiéry: Spasitel, Tajný agent či Při zemi

Co nového promítají kina? Ve sci-fi Spasitel závisí záchrana Země na učiteli přírodopisu v podání Ryana Goslinga. Na Oscara nominovaný snímek Tajný agent se vrací do doby, kdy v Brazílii vládla vojenská diktatura. Šanci na Oscara mělo i komorní drama Hlas Hind Radžab o záchraně šestileté dívky uvázlé uprostřed bojů v Gaze. Ve filmu Tanec s medvědem stojí manželský pár, ztvárněný Pavlou Gajdošíkovou a Kryštofem Hádkem, před rozhodnutím týkajícím se ještě nenarozeného dítěte. Poeticky natočený český dokument Při zemi přibližuje přírodu a jednotlivce, kteří se jí snaží pomáhat. Dokument je v premiérách zastoupen i maďarským snímkem 80 rozlícených novinářů. Investigativně sleduje tým žurnalistů soupeřících s autoritářským režimem.
včera v 12:07
Načítání...