Unikátní relikviář sv. Maura - cennější jsou jen korunovační klenoty

Praha - Nikoli památkářům nebo archeologům, ale kriminalistům se podařil 5. listopadu 1985 v Bečově nad Teplou unikátní historický nález. Pod podlahou kaple tamního zámku objevili jedinečný relikviář ze 13. století, který odborníci řadí na úroveň korunovačních klenotů. Na stopu díla uvedl československé orgány o rok dříve americký obchodník Danny Douglas žijící v Německu, který nabídl čtvrt milionu dolarů za povolení vyvézt ze země blíže neoznačený ukrytý předmět, o kterém nemají příslušné úřady ani tušení.

Pátrání po neznámé věci, při kterém tým pod vedením Františka Maryšky vycházel jen z neurčitých Američanových zmínek, dlouho nevedlo k výsledku. Až koncem roku 1985 se kriminalisté dovtípili, že obchodníkovi jde o středověký relikviář svatého Maura, který zmizel koncem druhé světové války.

„Tehdy jsme byli požádáni, abychom identifikovali nějakou věc, která má být prodána do zahraničí, přičemž jsme nevěděli, oč se jedná. K přesvědčení, že by věc mohla být v Bečově nad Teplou, nás zavedla řada drobných indicií. Například onen zahraniční zájemce nejprve uvedl, že se věc nachází asi 150 km od Norimberka, což označilo západní Čechy, další indicií bylo, že řekl, že ta věc je v původním stavu. Pak jsme zjistili, že se o tom v Bečově někdo přesvědčil a byl se tam podívat. Nebo označil velikost předmětu atd. Opravdu se to skládalo z mnoha drobností a trvalo to skoro rok. O konkrétní podobě věci, kterou jsme hledali, jsme se dozvěděli asi deset dní před samotným nálezem,“ přiblížil postup hledání tehdejší kriminalista František Maryška v rozhovoru ve Studiu 6 ČT24.

„Traduje se, že restaurátor dostal k opravě objekt v zuboženém stavu, který nastal až po objevení, tedy, že jsme to zapříčinili my. Pravda je taková, že když byl relikviář nalezen, ministerstvo kultury to značně zaskočilo. Nebyly připraveny podmínky pro uskladnění. Tak se stalo, že se na několik měsíců ocitl v bankovním sejfu, kde klimatické podmínky naprosto neodpovídaly potřebě, a teprve tam se dokonale rozsypal,“ doplnil kriminalista.

„Můj osobní vztah k relikviáři byl zpočátku čistě jen pracovní, ale od té doby, co byl nalezen, ho neustále nějakým způsobem provázím, takže jsem jeho takovým nepsaným kmotrem a o jeho historii bych mohl snad už i přednášet,“ uzavřel rozhovor Maryška.

patřil tehdy rodu Beaufortů, kteří jako kolaboranti museli po válce Bečov opustit a relikviář ukryli pod podlahu hradní kaple. Tam jej také Maryškův tým objevil, byť notně poškozený. Restaurátorské práce ale začaly až v roce 1993 a trvaly devět let. Od té doby je relikviář jednou z nejlákavějších pamětihodností Karlovarska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Anki a GbClifford. Jména, na kterých se shodnou nominace Vinyla i Apollo

Rapper Anki a anonymní hudebnice GbClifford jsou jména, která se shodně objevují v nominacích na hudební ceny Vinyla i Apollo. Seznam adeptů na nejlepší hudební počiny roku 2024 zveřejnily ve stejný den. Zastoupení v nich mají neokoukaná jména i zavedení umělci jako Vladimír Mišík nebo Monkey Business.
před 4 hhodinami

Kdo jsou svatí na Karlově mostě? Sochu tam chtěl mít kdekdo

Na Karlově mostě stojí třicet kamenných soch a sousoší svatých. Příběhy většinou historických postav i kontext vzniku děl přibližuje kniha Mystický koridor od Aleny Ježkové. Dvojjazyčnou publikaci s černobílými fotografiemi vydala Galerie hlavního města Prahy (GHMP), která je správcem této převážně barokní galerie pod širým nebem.
před 4 hhodinami

Baví mě, že můžu vypadat jako zástupce více asijských komunit, říká herec

Inscenace My děti z druhé ruky balancuje na hraně dokumentární výpovědi a autorské fikce a divákům přibližuje, jaké to je, neznat své biologické rodiče nebo etnický původ. Autory inscenace, v níž zároveň účinkují, jsou herci Michal Sikora a Martina Znamenáčková. Oba přitom mají s výše popsanými tématy osobní zkušenost. Zároveň se v Událostech, komentářích shodli, že neznat přesně svůj původ může být v určitých ohledech i výhodou.
před 7 hhodinami

Do kin se v roce 2025 vrátí Superman, Zlatovláska i Mission: Impossible

Ve znamení návratu jsou mnohé ze zahraničních hraných filmů, které se objevují ve výhledech nejočekávanějších titulů na rok 2025 a mají už ohlášenou českou premiéru. Ve filmovém výběru na letošní rok zmiňujeme i tuzemské snímky, jejichž uvedení do kin je provázeno zvědavostí. Většina uvedených titulů vznikla v koprodukci České televize.
včera v 11:45

Rozálie se vypsala z milostných vztahů láskou, hlínou a rýčem

Rozálie Havelková, vystupující jako písničkářka jen pod svým křestním jménem, pokřtila před Vánocemi novou desku nazvanou Láska, hlína, rýč. Nechala se ovlivnit nejen španělskými, ale i balkánskými rytmy a na studiové nahrávce ji doprovází hned několik muzikantů.
6. 1. 2025

Na Zlatých glóbech se dařilo filmům Emilia Pérez a Brutalista

Nejvíce Zlatých glóbů získal film Emilia Pérez. Film, který vypráví o změně pohlaví mexického drogového bosse, zvítězil ve čtyřech kategoriích včetně té za nejlepší komedii či muzikál. Zabodoval také Brutalista, životopisný snímek o architektovi maďarského původu, se třemi trofejemi a titulem nejlepšího dramatu. Zlaté glóby se udílely ve 27 filmových a televizních kategoriích.
6. 1. 2025Aktualizováno6. 1. 2025

Na co z kultury se v roce 2025 těší Mádl, Svěrák či Koller

Herec a filmař Jiří Mádl, scenárista Zdeněk Svěrák, hudebník David Koller, herečka Anna Fialová i její kolegové Pavel Šimčík a Ivan Trojan prozradili, na jaké kulturní události se těší v roce 2025. Ať už osobně, nebo profesně.
4. 1. 2025

Divadelní premiéry: Brněnské metro, Sisi i vnitřní svět Myšičky

Prosinec přinesl na divadelní prkna například hru, díky níž se poprvé jako dramatik představil Martin Myšička, komedii o brněnském metru či návrat slavné klauniády Bolka Polívky. Mezi novinkami, o nichž natáčely Události v kultuře, se najde i pohled do životů prezidentských manželek či císařovny Sisi.
3. 1. 2025
Načítání...