Tři muži a Dášeňka vyvádí v Ostravě psí kusy

Divadlo loutek vypráví příběh o Dášeňce (zdroj: ČT24)

„Když se to narodilo, bylo to jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo…“ Příběh štěněte Dášeňky od Karla Čapka uvádí ostravské Divadlo loutek v kabaretní jevištní adaptaci. O malého černobílého foxteriéra se na černobílé scéně nestará psí máma Iris, ale hned tři dospělí muži.

Dášeňku napsal a ilustroval Karel Čapek v roce 1933.  Vyprávění o životě štěněte prokládá fotografiemi a psími pohádkami. Podle knihy vznikl v roce 1979 také sedmidílný televizní seriál v režii Břetislava Pojara.

Z knihy i seriálu si Divadlo loutek vypůjčilo část a vznikl kabaretní deník tří mužů a jednoho štěněte. „Chystáme se na výroční turnaj v kuželkách, ale někdo zazvoní a nechá nám před dveřmi od bytu krabici,“ prozradil o ostravském příběhu jeden z „můžu“ Martin Legerski.

obrázek
Zdroj: ČT24

„Vyprávíme o tom, jaké těžkosti přináší život se štěnětem, jeho vychovávání, že to není jenom o hraní, ale i o spoustě starostí,“ doplnil režisér Marek Zákostelecký. Zároveň je autorem loutek, scény a kostýmů - ty jsou inspirované dobou vzniku příběhu, tedy první republikou. Na vlnách 30. let se nese i hudba Matěje Kroupy, kterou živě při představení hraje kapela Foxtrotterier Band.