Publicista a kritik Pavel Mandys vybral z knižních novinek tři, v nichž nechybí tajemno a fantazie. Napříč galaxií až za hranice úžasu zavede čtenáře příběh bezvýznamného detektiva Johna Difoola v zásadním díle evropského komiksu - první české vydání Incalu obsahuje všech šest alb. Detektiv, ovšem na rozdíl od Difoola s nohama pevně na Zemi, je i hrdinou knihy Anatomie strachu. Napsal ji pod psedonymem Benjamin Black irský autor John Banville. Tajemnu se nevyhýbá ani dětská kniha začínající spisovatelky Evy Prchalové, poetický i napínavý příběh děvčátka s nezvyklým jménem i schopnostmi - Hromnice.
Tři knižní tipy Pavla Mandyse
Benjamin BLACK / Anatomie strachu
(MOBA, překlad Martina Knápková, 269 Kč)
Anotace: Renomovaný irský spisovatel John Banville má slabost pro detektivní žánr. Pod pseudonymem Benjamin Black si k němu poprvé odskočil v roce 2006; česky nyní vyšel jeho druhý román Anatomie strachu z roku 2007. Příběh se odehrává v 50. letech minulého století a hlavním hrdinou je dublinský patolog Quirk, který se spíše náhodou dostává k případu zavražděné mladé ženy. Autor staví napínavý příběh se stejnou stylistickou bravurou jako své převážně psychologické romány. Komentář Pavla Mandyse: „Typická detektivka od netypického autora. John Banville je jeden z nejvýznamějších současných irských spisovatleů, dostal několik cen včetně Man Booker Prize. Jeho detektivka je poctou americké drsné škole, vyhýbá se ovšem klišé, které se na ni od doby, kdy je psával Chandler nebo Hammett, nabalily. Takže hlavní hrdina nepije alkohol, dokonce je zapřísáhlý abstinent, netrousí suché vtipy a prostředí, ve němž se pohybuje, není tak anonymní, jako je třeba Los Angeles.“
Eva PRCHALOVÁ / Hromnice aneb Příběh tajemné stopařky
(Albatros, 249 Kč)
Anotace: Literární debut vystudované herečky a autorky hry Závrať, za niž získala první cenu v Dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka 2010, nabízí poetický příběh o holčičce, která u okna do ulice sní tak živě, až se dokáže oprostit od svého těla a létat městem. Kromě této zvláštní schopnosti a neobvyklého jména Hromnice zažívá dívka jinak všední příhody - najde psa a chce si ho nechat, dostane angínu, její maminka je těhotná… V závěru knihy se ale spíše lyrický příběh láme do napínavého finále. Komentář Pavla Mandyse: „Hromnice se vydává na skoro astrální cesty po svém městečku, není v tom žádná mystika nebo magie, jde spíše o fantaskní hru s dětskými představami. Poetická kniha, zdánlivě spíše pro dívky, ale v poslední třetině přechází do napínavé až kriminálně laděné četby. Kniha mimochodem získala loni cenu v literární soutěži Albatrosu.“
Alejandro JODOROWSKY + MOEIBUS / Incal
(Crew, překlad Richard Podaný, 689 Kč)
Anotace: První díl sci-fi komiksu Incal vyšel ve Francii už v roce 1981, ani po třiceti letech ale dílo neztrácí na působivosti. Sci-fi příběh ve velkém stylu se odehrává na několika podivuhodných planetách, akční scény se prolínají se scénami mystickými. Nejde o nic menšího než o záchranu světa před temnotou, přičemž záchrana je možná jen propojením myslí, nikoli střelbou z laserového děla. Komiks, plný symbolů a odkazů a také erotiky a potměšilého až parodického humoru, je jedním z klíčových děl evropského i světového komiksu. Komentář Pavla Mandyse: „Slavný evropský komisk je sci-fi, ale ne úplně obvyklé, propojené s mystikou. Jako kdyby Hvězdné války napsal nějaký mystik, který si pohrává s energií z tarotových karet a se vší neobvyklostí, která může být za stvořením, případně zánikem vesmíru. To vše chilský scenárista a také režisér Alejandro Jodorowsky skládá do neobvyklého mišmaše, a Moeibus, legenda evropské kresby, ilustruje.“