Svítící české vany upozorňují na zahuštěnost Londýna

3 minuty
Světelná instalace českého umělce v Londýně
Zdroj: ČT24

Světelná socha českého umělce Benedikta Tolara se stala dočasným, nicméně nepřehlédnutelným exponátem londýnské finanční čtvrti Canary Wharf. Je součástí každoročního festivalu světelných instalací.

Benedikt Tolar vytváří umělecká díla pomocí recyklování každodenních předmětů, které zapojuje do nových kontextů. Londýnskou sochu sestavil ze starých van typických pro socialistické bytové domy. Nazval ji slovní hříčkou I Vana Be. Na válcovitý objekt použil van více než třicet, dříve se v nich koupali obyvatelé paneláků na severu Čech. Po setmění se plní světlem a zvukem.

Instalace kolemjdoucím připomíná, jakou výsadou je mít čistou tekoucí vodu z kohoutku. Autor sochy upozorňuje i na další související téma: „Zhuštění bydlení, lidské společnosti, do čím dál menších prostor.“ To je i problémem Londýna, čtvrť Canary Wharf nevyjímaje. Proměňující se finanční centrum je postavené ze skla a betonu, do výškových budov jsou namačkány kanceláře a byty.

Jedenáct zimních světel

Instalace I Vana Be je jednou z celkem jedenácti instalací, do festivalu Winter Lights (Zimní světla) se zapojili tvůrci nejen z Británie, ale i Belgie, Peru, Francie či Tchaj-wanu. „Moc rádi spolupracujeme s místními umělci i s těmi ze zahraničí. Všichni se tady pak scházejí, a proto je Londýn tak skvělé a mezinárodní město,“ podotkla manažerka instalací Camilla Mcgregorová.

Benedikt Tolar v Londýně zároveň představil i svou další tvorbu, a to na výstavě v Českém centru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánovčera v 15:08

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
včera v 11:30

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...