Stanice Tajga Petry Hůlové vypráví o hledání i o Sibiři

Praha - Petra Hůlová vydává svou novou knihu Stanice Tajga, která je její v pořadí už pátou knížkou. Na rozdíl od předchozí, velmi osobní výpovědi Umělohmotný pokoj, jde nyní spíše o dobrodružné vyprávění. Příběh se odehrává na autorkou milované Sibiři, kde se po stopách ztraceného podnikatele Hablunda vydává po šedesáti letech druhý muž.

„Já mám odjakživa takové toulavé boty, ráda cestuji a někam mizím, ale zase se většinou ráda vracím. Nějak asi potřebuji možnost konfrontovat různá prostředí a zažít si samotu a stýskání,“ říká ke své motivaci Hůlová, která navštívila Sibiř asi pětkrát. Stanice Tajga je kniha plná postav a osudů, a je tedy těžko postižitelná ve svém celku. „Rámec je takový, že někdo se někam vydá a už se nikdy nevrátí - to je podnikatel a amatérský antropolog Hablund, na kterého doma čeká jeho žena, jejíž osud také sledujeme,“ prozrazuje Hůlová.  

Stanice Tajga se podstatně liší od předchozí knihy Hůlové Umělohmotný pokoj, která byla intimní zpovědí plnou sexuálních motivů. Ve Stanici Tajga je naopak samotná Hůlová cítit jen velmi hluboko. „Určitě jsem se chtěla schovat. Myslím, že v tomhle příběhu já nejsem vidět skoro vůbec.“

Autorka prý knihu skládala z fragmentů, které jí uvízly v hlavě a pomalu se začaly skládat v příběh, jako například zážitky z cest transsibiřskou magistrálou nebo několik různých míst, ze kterých vznikl obraz zapomenuté vesnice Charyň, kde se velká část vyprávění odehrává.

Nejdůležitější inspirací Stanice Tajga je ale bezesporu Sibiř. „Já myslím, že pro mne bylo důležité postihnout atmosféru Sibiře, která je specifická a pro mne důležitá, a to se dá jednak postihnout opravdu tím, co člověk odkouká, plus imaginací, která musí být věrná,“ říká Hůlová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
před 7 hhodinami

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
před 9 hhodinami

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...