Smetanova Litomyšl zahajuje

Litomyšl - Začíná 53. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, který letos nese podtitul Mundus vocali čili vokální svět. Do 4. července nabídne 30 pořadů z hudby i výtvarného umění. Festival večer zahájí slavnostní koncert na druhém zámeckém nádvoří. Zazní Smetanova kantáta Česká píseň a oblíbená Beethovenova Devátá symfonie s Ódou na radost.

„Letos je program poněkud ambicióznější, je tam více soudobé hudby, ale celková nabídka je tradičně pestrá. Například oblíbený koncert na přání je vyprodaný vždy již dlouho dopředu. Letos je složený z oblíbených rockových písní skupiny Queen (mj. Bohemian Rhapsody, We Are The Champions, The Show Must Go On), ale též skupin Deep Purple, U2 a Rolling Stones v úpravě pro symfonický orchestr. Ale upozorňuji, že nepředpokládáme, že by se dramaturgie odkláněla od své náročnosti k něčemu populárnějšímu, abychom přitáhli více návštěvníků. Ona už takhle Litomyšl praská ve švech, takže to naštěstí není zapotřebí,“ informoval v rozhovoru pro Studio 6 ČT24 dramaturg Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

„V rámci festivalu nacházíme stále více netradičních míst, kde pořádáme koncerty, i když stěžejní část se stále odehrává na druhém nádvoří zámku. Rozhodně nechceme být žádnou konzervou. Letos jsou v programu tři desítky pořadů, z nichž bych upozornil na Šostakovičovu 13. symfonii Babí Jar, kterou uvádíme ve středu 29. června, pořad připomene 70. výročí nacistického masakru Židů v rokli Babí Jar nedaleko Kyjeva a zazní básně Jevgenije Jevtušenka. Další lahůdkou jistě bude víkendový projekt Písně a tance lásky – Orff a Stravinskij,“ doplnil dramaturg.

Na závěr přehlídky pořadatelé nasadili jednu z nejlepších koloraturních sopranistek světa Sumi Jo s doprovodem Pražské komorní filharmonie.

Lístky zatím nejsou všechny vyprodány, a proto pořadatelé nabízejí padesátiprocentní slevu na všechny zbývající. K dostání jsou vstupenky například na málo uváděnou symfonii Babí Jar Dmitrije Šostakoviče, Donizettiho operu Nápoj lásky, Dvořákovu Stabat Mater, balet Svěcení jara, ale i koncert České filharmonie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 3 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...