Slepé lásky v české premiéře: Čtyři příběhy o „neviditelných dimenzích“ štěstí

Praha - Příběhy Petra, Mira, Eleny a Zuzky, čtyř od narození nevidomých lidí, kteří hledají, nacházejí i ztrácejí lásku a štěstí, představí 4. září v české premiéře dokument Slepé lásky. Sedmdesát sedm minut se na plátně odvíjí příběhy, jejichž společným tématem je láska a které slovenský režisér Juraj Lehotský zaznamenával několik let. "Hrdinové" těchto příběhů si vytvářejí vlastní svět s mnohdy neobyčejnými, osobitými představami, vjemy a sny.

Bylo pro mě otázkou, jak dokáže najít lásku nevidomá dívka a kde ji najde. A kdy vůbec my vidící můžeme najít lásku a co to vlastně láska je. Pohled nevidomých je v mnoha věcech základní a čistý. Často i velmi vtipný. Odkrývá neviditelné dimenze toho, co vlastně štěstí znamená, říká o snímku režisér Juraj Lehotský.

Říkají, že mám pěkné modré oči

Petr je učitelem hudby na základní škole pro nevidomé. Hudbou vyjadřuje také své fantazie a představy. Touží po dobrodružství, jeho manželka se ale podobných prožitků bojí.

Miro je Rom. Jeho přítelkyně, téměř slepá Monika, Romka není. Oba hledají cestu, jak své štěstí uchránit, neboť rodiče Moniky s jejich vztahem nesouhlasí.

Nevidomí manželé Elena a Laco prožívají radost i strach před narozením jejich dítěte. Obávají se, ale zároveň jsou přesvědčeni, že jakýkoli život má cenu, i kdyby se dítě narodilo se stejným handicapem, jaký mají rodiče.

Čtrnáctiletá Zuzka zatím o lásce jen sní. Se svými pocity se svěřuje chlapci, se kterým se seznámila přes internet. Že je nevidomá, to před ním ale tají. „Říkají, že mám pěkné modré oči,“ odepíše mu, když po ní chce, aby mu poslala svoji fotku.

Film pro nevidomé

Film, který má zvláštní verzi pro nevidomé se speciální zvukovou stopou, se bude v Česku promítat ve spolupráci s občanským sdružením Okamžik. To také získá peníze z části vstupenek. V distribuci se snímek objeví i na speciálním DVD doplněném komentářem pro nevidomé, který namluvila Emília Vášáryová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 4 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...