Sklářská tradice i moderna vedle sebe v Belvederu

Praha - Díla význačných českých sklářů i mladých absolventů sklářských oborů vystavuje od pátku do 28. října nově zrekonstruovaný Letohrádek královny Anny na Pražském hradě. Návštěvník může obdivovat nejen tradiční české broušené sklo, ale i odvážné umělecké výtvory z dílny perspektivních tuzemských a zahraničních začínajících umělců. Z děl mladých sklářů vybrala porota výherce Ceny Stanislava Libenského, první získal Alan Horsley z Velké Británie, druhou Češka Barbora Vobořilová, třetí japonská studentka švédské umělecké školy Mafune Gonjo.

„Studenti jsou velice progresivní, velice odvážní a klasika je klasika, my jsme vlastně vybrali věci napříč obory, díla napříč názory. Chtěli jsme ukázat studentům, kteří sem přijdou ze zahraničí, že české sklo není jenom autorské sklo, ale i tradiční broušené sklo. Expozice je sestavena z věcí, které nebyly nikdy společně vystavovány,“ řekl vedoucí ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze Rony Plesl.

České země jsou proslavené tradičními sklářskými školami, jinde v zahraničí vzdělávací instituce zaměřené vyloženě na sklo nejsou. I proto je podle Plesla zajímavé porovnávat výtvory českých a zahraničních umělců. Díky tomu, že jsou v zahraničí studenti skla více konfrontováni i s jinými obory, bývají prý mnohdy jejich díla odvážnější.

Reportáž Lucie Klímové (zdroj: ČT24)

Angličan Alan Horsley zvítězil s dílem Schránka z mého těla vytvořeným technikou ztraceného vosku z čirého sodného skla s příměsí kovových solí. „Ta věc je velmi duchovní, silná a přemýšlivá, působí velice emotivně,“ popsal Plesl, který nebyl členem poroty.

Cena Stanislava Libenského má i svého českého zástupce díky absolventce Vysoké školy uměleckoprůmyslové Barboře Vobořilové. Porotu zaujala různě barevnými poháry z broušeného skla. „Jsou to takové kultovní poháry, moderní parafráze na českou tradici,“ okomentoval dílo své žačky Plesl.

Pleslovi osobně se nejvíce líbil výtvor, který se umístil na třetí příčce. Autorkou je Japonka Mafune Gonjo, absolventka umělecké školy ze Stockholmu. „Ta věc obstojí i vedle plastiky z kamene a závěsného obrazu, je silná myšlenkou, nejen materiálem,“ řekl Plesl. Dílo tvoří dvě desky, na levé je množství rezatých hřebíků, na pravé sklíčka přibitá novými hřebíky.

Přihlášky do druhého ročníku Ceny Stanislava Libenského přišly od 45 studentů z ČR, Estonska, Velké Británie, Spojených států, Turecka, Švédska a dalších zemí. Do druhého kola postoupilo 34 kandidátů. Laureát získal třítýdenní letní studijní pobyt na prestižní Pilchuck Glass School ve Spojených státech.

Výstava v letohrádku je rozdělena do dvou pater. Ve spodním lidé uvidí díla mladých českých i světových umělců, v druhém patře výtvory českých klasiků. Spatřit tam lze například skleněné objekty Stanislava Libenského, Jaroslavy Brychtové, René Roubíčka, Pavla Hlavy, Jiřího Šuhájka, Františka Víznera i výtvory Bořka Šípka nebo Ronyho Plesla.

  • Výstava: Sklo. Klasik autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197413.jpg
  • 1. místo Ceny Stanislava Libenského - autor Alan Horsley autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197419.jpg
  • 2. místo Ceny Stanislava Libenského - autorka Barbora Vobořilová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197418.jpg
  • Dílo Mafune Gonjo, které získalo třetí místo v Ceně Stanislava Libenského autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197417.jpg
  • Výstava: Sklo. Klasik autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1975/197414.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 3 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...