Setkání Putina s Biľakem není žádná švanda

Studio Švandova divadla připravilo politický experiment z cyklu Intimní rozhovory. Režisérka Viktorie Čermáková si zhruba rok po adaptaci Bondyho Šamana vzala v tomto podzemním prostoru na přetřes prezidenta Putina i s jeho údajnými nočními můrami. Jednou z nich je zesnulý komunistický funkcionář a ideolog Vasil Biľak. Exaltovanou černou grotesku Putin a Biľak u trezoru živí věčný oheň neomezené moci.

Putin a Biľak u trezoru ve Švandově divadle (zdroj: ČT24)

Novinku, uváděnou v dramaturgii Martiny Kinské, inspirovaly mediální výstupy, odborné články, zahraniční dokumenty a Biľakovy paměti. „Nejvíc mě zajímalo téma moci: jak chutná i co všechno s člověkem udělá,“ říká režisérka a autorka scénáře, která se angažovanému divadlu systematicky věnuje už řadu let. Rámec příběhu je duchařský. Biľak přichází za Putinem coby zombie, tváří se ovšem nenuceně a zrovna tak se u něj chová. Kromě starého vlezlého komunisty do sídla k ránu dorazí třeba obávaný Rasputin nebo císař Mikuláš, což se neobejde bez dusivě husté „snové páry“.

V roli ruského státníka uvidíte Marka Pospíchala, jehož fyziognomie Putina skutečně připomíná, herec má maminku Rusku a narodil se rovněž v Petrohradě, zajímavá shoda. Asi by mohl v představení využít ruštinu ve více replikách. Biľaka ztvárňuje hostující Miloslav Mejzlík. Jindy elegán, zde rozcuchaný sivý nebožtík, bažící po svých v Kremlu archivovaných dokumentech, respektive po tzv. zvacím dopisu z roku 1968, jenž kdysi se svými soudružskými kolegy podepsal a jehož originál by chtěl sprovodit ze světa.

Třetí personu, prezidentovu sexy asistentku Annu (jakož i další vedlejší postavy), hraje drobná kráska Martina Krátká. V inscenaci mj. využije svou pohybovou průpravu, získanou studiem u Ctibora Turby, součást scény tvoří kruhy a žíněnka. Gymnastická cvičení Putina s Annou jsou vítaným odlehčením jinak značně didaktické hry, v níž se paralelní světy tehdejších a současných politických špiček soustřeďují na doslovné dialogy osvětlující onu chmurnou kapitolu našich moderních dějin. Samotný zvací dopis Brežněvovi, o nějž jde, si pak divák přečte v informacemi naditém programu.

Určité interpretační nebezpečí spatřuji v záměrné nedokumentárnosti celé kompozice. Může diváka mást. Svědomí, spravedlnost, pravda a vlastizrada jsou jistě zamyšlení hodnými motivy, ovšem Putin a Biľak spolu pijí, perou se, hrají šachy. Ve své seanci získávají lidské rozměry, máme je chápat v jejich slabostech? Biľak je horlivý, lidový, mnohomluvný, dává Putinovi do těla psychicky i fyzicky. Miloslav Mejzlík střídá rázné herecké polohy, jednu více v šarži, druhou civilnější. Putin nabírá na síle postupně, přesto, že odhaluje i své nedostatky. Marek Pospíchal diktuje světu v tílku a po svém. Uslyšíte ho také nesměle zpívat evergreen „Blueberry Hill“.

Scénické členění dekorace provází diváka Putinovou tělocvičnou, pracovnou, koupelnou i ložnicí. Inkriminovaný mrazák-trezor mají diváci na dosah a neskrývají se v něm pouze potraviny… O kostýmy, scénografii a hudbu se dobře postaral Matěj Sýkora. Na druhou reprízu půldruhé hodiny dlouhé politické koláže se můžete do Studia Švandova divadla vypravit 13. února.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
11:38Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025

Jak fungovalo gestapo. Kniha přibližuje vedení nacistické policie

Fungování nacistické tajné policie v Protektorátu Čechy a Morava, její členy a jakou měli moc, shrnuje nová publikace s názvem Gestapo. Její spoluautor Jan Vajskebr z Ústavu pro studium totalitních režimů v Událostech, komentářích popsal, že se historici snažili zaměřit na velitelský sbor, který měl vliv na podobu tohoto bezpečnostního aparátu.
16. 1. 2025

Nejkrásnější knihou minulého století je Šumava umírající a romantická

Jak vypadají ty vůbec nejkrásnější knihy minulého století? Odpověď zjišťoval Památník národního písemnictví a projekt Identita. Odborníci ocenili deset knih. Za tu nejhezčí vybrali publikaci Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Kniha z roku 1931 je neobvykle velká a váží kolem dvaceti kilogramů.
15. 1. 2025
Načítání...