Recenze: Trafo … of Art

Populární pražská Trafačka se nedá označovat za pouhou galerii, protože symbolizuje krátké svobodné období v životě nejen zde sídlených a tvořících autorů, ale také se stala opravdovým kultovním pojmem pro celou jednu generaci tvůrců a milovníků graffiti a post-graffiti. Tato nejen galerie představuje v právě probíhající prezentaci většinou nové práce dnes již známých a uznávaných mladých tvůrců - Báry Němcové, Michala Cimaly, Martina Káni a Benjamina Šoltéze.

Složitý industriální prostor Trafačky si svojí agresivitou tak trochu vždy diktuje pravidla - na druhé straně však jeho členitost umožňuje věnovat jednotlivým autorům prostor dle potřeby a zachovávat přitom značnou intimitu, nutnou pro vyznění díla a jeho soustředěné vnímání. A tak všichni vystavující měli dostatečný odstup a instalace poskytla všem adekvátní místo. Pro ty, kteří sledují práci a vývoj autorů, je Trafo Art do jisté míry příjemným překvapením.

Dominantním zážitkem jsou nové práce Michala Cimaly, Martina Káni a Bena Šoltéze. Michal Cimala připomene svoji populární světelnou helikoptéru, která má zde konečně dostatečně temný prostor pro zamýšlené vyznění celé konstrukce. V prostoru v patře však překvapí kolekcí velmi zajímavých nových obrazů, nesoucích sice Cimalův osobní ‘ostrý‘ rukopis, nová témata jsou šťastně zvolena. V jakýchsi technicistních scenériích průmyslové krajiny mísí řady detailů a prvků, zdůrazňujících charakteristické stavební kameny industriálních prostor, pracuje s nadhledem s časem a tlumenými barvami. Překvapující síla takto pojatých sdělení propojuje celou kolekci neuvěřitelnou energií.

Martin Káňa a Benjamin Šoltéz překvapili všechny svoji obří stěnou, na které po tmavnoucí obloze prolétává letadlo, zanechávající za sebou vyhasínající světelnou stopu. Lehkou sentimentalitu, ale i skrytý humor této sekvence podtrhuje i osud díla, které je nepřenosné, protože je vytvořeno přímo na omítce stěny výstavního prostoru. Jeho spontánní vznik zcela svobodně oddálil autory od jejich vlastní často klopotné tvůrčí cesty, prozářil a zlidštil halu a snad nastartoval i nový pohled a zejména nadhled tvůrců na svoji případnou další tvorbu. Pozor - opravdu důležitý moment, na který bychom neměli zapomenout.

I Bára Němcová přichází s novým pohledem - její libeňský přístav, který v těchto letech prožívá bohužel neodkladnou smrt, přináší jakoby na rozloučenou svéráznou mlhavou atmosféru, vytvářející tajemno a propouštějící tušení zde pobývajícího nenahraditelného genia loci. Časově omezená poetika takovýchto emotivních sdělení, vynořujících se a mizících, je unikátní a těžko nahraditelná. Pro mne, který zná rozsáhlé plány zde připravované komerční výstavby, je ztráta kouzla místa takřka zločinem - proto velmi osobní díky Báře!

Poctivá výstava, kterou uděláte svým přátelům radost. Pozor však - přesvědčte se, zda je v čase Vámi plánované návštěvy otevřeno. 

Vystavující:

Barbora B. Němcová (stříkané obrazy / airbrush paintings)
Michal Cimala (světelný objekt, obrazy / light object, paintings)
Martin Káňa (kresba / drawing)
Benjamin Šoltéz (kresba / drawing)

TRAFO … OF ART - 10. 12. 2008
Trafo galerie
, Kurta Konráda 1, Praha 9 - Vysočany (http://www.trafacka.net/)
Výstavu zahájil: Zdeněk Freisleben

  • Dílo Michala Cimaly autor: JoVo, zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/603/60289.jpg
  • Detail díla Martina Káni a Benjamina Šoltéze autor: JoVo, zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/603/60285.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
před 15 hhodinami

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
před 17 hhodinami

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...