Recenze: Slávie / City Walks

Oba autoři se možná nenadchnou vzájemným srovnáním svých prací, právě teď představovaných v Praze v galeriích ani ne tolik geograficky vzdálených. Zatímco Malina se prochází po svém životě a zejména převážně reálných městech, Lomová sedí v klidu na kafíčku v jakž takž fungující velkokavárně Slavia. Malina maluje katzovsky, Lomová zase směřuje k hyperrealitě amerického stylu. Formálně a výrazem jsou si zdánlivě podobní a povrchní propojování při hlubší analýze neobstojí (naštěstí).

Petr Malina pečlivě mapuje takřka deníkářsky svoje pohyby, místa a města , přátele. Dobrý detektiv by mohl dost přesně určit, kde Petr byl, kde se mu něco zalíbilo, kde se zadumal a na kterých místech zastavoval čas. Určitá kronika pohybu je doložena řadou děl (tu se díváme na Londýn, Wolfsburg nebo na dnes už legendární karlínská studia), někde vnímáme více než místo pohyb či možná lépe řečeno nepohyb času, intimní prostředí… 

Na řadě obrazů, vždy zády k divákovi, postává Malina sám ( nebo jeho stylizované alter ego), aby potvrdil význam oné chvíle či význam onoho místa. Po velmi sevřené poslední výstavě, mistrovsky mapující atmosféru a tak trochu i fyzické zákulisí výstavního života, vycházíme na této výstavě zpět do rozmanitých prostor.

Ivana Lomová nás na svých posledních výstavách zavedla i do nejpestřejších prostředí – nejen, že jsme hledali Ptáka Ohniváka, byli jsme s ní také v ráji, a to dokonalém. Lehce stylizovaná realistická malba dokázala malířčino mistrovství, humor, nadhled… V kavárně Slavia nám autorka nejen podává věrnou optickou informaci o prostředí místa i jeho atraktivního okolí (Národní divadlo, Petřín apod.), ale charakterizuje pravé dopolední kavárenské bezčasí, pro mnohé tak důležité a tak vyhledávané.

Můžeme si dosadit i jiné pocity – trochu ironie, trochu úcty, trochu hodnocení báječné předválečné interiérové architektury. Vždy nám ale z toho vypadne opravdu mistrné ztvárnění tématu - Lomová v kavárně je stejně dobrá jako Lomová v pralese. Navíc je tam vždy připraven její úsměv.

Nic nebrání tomu, abyste se prošli s Petrem a zašli do kavárny za Ivanou. A pokud výstavy propojíte, neuděláte chybu. Ať chtějí, nebo nechtějí, ladí podobně. I když to je v obou případech o něčem jiném.

  • Petr Malina / City Walks; kde: Galerie kritiků, Palác Adria, Jungmannovo náměstí, 31, 1. patro; kdy: denně mimo Po 11:00–18:00 hod., do 25. 11.
  • Ivana Lomová / Slávie; kde: Galerie Via Art, Resslova ulice 6; kdy: Po-Pá 13:00-18:00 hod., do 21. 11.
  • Petr Malina / City Walks (Wolfsburg) zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2082/208133.jpg
  • Petr Malina / City Walks zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2082/208131.jpg
  • Petr Malina / City Walks (Londýn) zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2082/208132.jpg
  • Ivana Lomová / Slávie zdroj: JoVo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2082/208135.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 9 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...