Recenze: Baletománie

Baletománie je stálicí na repertoáru Národního divadla, toto představení se totiž hraje již sedmou sezonu. Jak stojí v programu, inscenace má za úkol provést „stručnými dějinami tance (od 17. století) a pokusit se přiblížit svět baletu s některými typickými znaky, které toto umění charakterizují“. Představení ale není pouhým sledem ukázek vývoje baletního žánru, má v něm místo i vtip a parodie. Baletománie tak pobaví a diváky laiky zároveň poučí. Snahou jejích tvůrců bylo totiž přilákat na balet i diváky, kteří na tento žánr nejsou zvyklí chodit.

Baletománie je vlastně takové divadlo na divadle, které vypráví o tom, jak vzniká představení. Celou inscenací provázejí dvě postavy - Velký šéf (Tomáš Kopecký) a Adept (Tomáš Rychetský). Jejich vtipné dialogy jsou proloženy dvanácti tanečními čísly. Nutno podotknout, že jak Kopecký, tak Rychetský zde prokazují, že dostali do vínku kromě tanečního i velkou dávku hereckého nadání. Jejich dvěma postavám ještě asistuje starší dáma Marcelka (Marcela Černačová).

Členové baletního souboru Národního divadla předvedli výběr z těch nejznámějších choreografií z historie baletu. Dramaturgická linka Baletománie je sestavena chronologicky od dvorských tanců ze dvora Ludvíka XIV. přes romantické Grand pas de quatre a Giselle až po současnou choreografii.

Zatímco slavné pas de deux z Korzára celkově nepůsobilo příliš povedeně, Jade Clayton jako Medora byla totiž poněkud nejistá, pas de trois z Čajkovského Labutího jezera v podání Radky Příhodové, Ayi Watanabe a Zuzany Šimákové bylo velmi povedené. Stejně tak okouzlila i Saint-Säensova Umírající labuť velice přesvědčivě zatančená Michaelou Wenzelovou, která se v tomto baletním sóle představila poprvé.

Mezi vrcholy druhé poloviny večera věnované modernějším baletním ukázkám patřil rozhodně slavný Kyliánův duet Návrat do neznámé země na hudbu Leoše Janáčka v podání Magdaleny Matějkové a Jonáše Dolníka a také poetická choreografie Petra Zusky V Mlhách, kterou zatančily Zuzana Šimáková a Natálie Benyovszká.

Kromě vtipných dialogů již zmíněných pánů Kopeckého a Rychetského sledovali diváci i komické taneční momenty, které představení také odlehčovaly. Například tradiční verzi slavného pas de quatre z Labutího jezera tančí v Baletománii nejen čtyři baletky, ale hned po nich v totožné choreografii čtyři muži v černých kostýmech. Pak přišel nečekaně na řadu vtipný hip hop celého souboru, při kterém byly tanečnice stále oděné v klasických balerínách.

Celý večer uzavírala choreografie Petra Zusky Mariin sen, ve které se představili čtyři tanečníci v dlouhých bílých baletních sukních. Parodie to byla vcelku povedená, diváky bavila, ale na závěr večera byla možná až zbytečně dlouhá.

Celkově je to představení zdařilé. Pro diváky, kteří baletu nerozumí a přitom by rádi na tento žánr do divadla začali chodit, může být Baletománie opravdu hezkým úvodem. A pro milovníky baletu zase představuje možnost vychutnat si sled těch nejslavnějších choreografií během jednoho večera.

Nejbližší reprízy: 3. a 14. června, Stavovské divadlo.

  • Baletománie / Korzár (Nikola Márová, Michal Štípa a Viktor Konvalinka) autor: Roman Sejkot, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2567/256602.jpg
  • Baletománie / Návrat do neznámé země autor: Roman Sejkot, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2566/256596.jpg
  • Baletománie / Mariin sen autor: Roman Sejkot, zdroj: Národní divadlo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2566/256595.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...