Proč je na světě tolik bohů? Otázka nejen pro děti

O knize Proč je na světě tolik bohů? (zdroj: ČT24)

Proč je na světě tolik bohů? Odpověď nejen na tuhle otázku mohou děti i dospělí společně hledat ve stejnojmenné knize. Bohatě ilustrovaná publikace čtenáře seznámí s historií, současností, pravidly a hlavními myšlenkami největších světových náboženství. Knihu pro nakladatelství Fragment napsal Petr Kostka, který byl hostem ČT24.

Pro jak velké nebo malé děti je kniha určena?

S nakladatelstvím jsme se domluvili, že to bude pro děti od deseti let. Když jsem viděl výslednou, hotovou knížku, tak myslím, že může být i pro starší děti, což je jenom dobře.

Bohové a náboženství patří k lidem od pradávna, píšete v knize. Vysvětlíte dětem také proč?

Tím, že je knížka pro děti deset let plus, tak se nezabývá filozofickými otázkami vzniku náboženství, ale spíše náboženství přijímá jako součást našich životů a dějin a snaží se představit hlavní dnešní náboženské směry ve světě.

Petr Kostka / Proč je na světě tolik Bohů?
Zdroj: Albatros Media

Kniha má trochu podobu učebnice. Může být doplňujícím materiálem k výuce dějepisu nebo historie?

Tak to bylo myšleno, když s tím nakladatelství Fragment přišlo. Já jsem rád, protože se předpokládá, že by knížka mohla pomoct učitelům v předmětech, jako je občanská nauka nebo vůbec společenské vědy. U každé kapitoly jsou jednoduchou formou i kvízy, kde si děti mohou shrnout, co si přečetly, a zjistit, jestli četly správně.

Jaký byl klíč výběru, jakým náboženstvím se budete věnovat?

Je to úzus, který platí obecně. Jsou to jednak náboženství, která mají nejvíc vyznavačů, a náboženství, která mají největší vliv. Například u judaismu se může zdát, že ho vyznává relativně menší počet lidí, než třeba islám nebo křesťanství, ale na druhou stranu je to nesmírně vlivné náboženství. Stejně tak bahaismus, což je ne úplně každému známé náboženství, je náboženství vlivné a silné, proto i takové bylo zařazeno.

Jak náročné bylo vybrat to nejpodstatnější, co je pro každé náboženství typické?

To je na tom to nejtěžší, protože kdybyste takovou knížku psala pro studenty nebo pro dospělé, tak si můžete dovolit složitější konstrukce nebo výklady. Pro děti to muselo být velmi zjednodušené. A to je problém, jak jednoduchou formou říct docela složité věci.

Redakčně kráceno, celý rozhovor lze přehrát ve videu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Večerníček slaví šedesáté narozeniny

Dobrý večer, dobrou noc, přeje malým divákům každý den animovaný kluk v čepici složené z novin. Pravidelně se Večerníček začal vysílat před přesně šedesáti lety – 2. ledna 1965. Tehdy ještě bez své typické znělky.
před 1 hhodinou

KVÍZ: Znáte dobře oblíbené večerníčky?

V lednu 1965 začala tehdy Československá televize vysílat pravidelně Večerníček. Malým divákům přeje tento pořad dobrou noc dodnes. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte oblíbené večerníčkové klasiky.
před 5 hhodinami

Nominace filmové kritiky vedou Amerikánka a dokument o fotografce Jarcovjákové

Po pěti nominacích na Ceny české filmové kritiky získaly snímky Amerikánka Viktora Tauše a Ještě nejsem, kým chci být Kláry Tasovské. Do trojlístku filmů, které se mohou stát tím nejlepším za rok 2024, se dostaly ještě Vlny Jiřího Mádla. Vítězové této a dalších kategorií budou známi 1. února v přímém přenosu České televize. Ta uspěla zároveň jako koproducent většiny nominovaných titulů.
před 8 hhodinami

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
30. 12. 2024

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
29. 12. 2024

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024
Načítání...