Mila, Petr, Katka a Franta nepatří zrovna ke hvězdám kolektivu, jsou ale hrdiny nové knihy Petry Soukupové. Svým Klubem divných dětí by chtěla zvednout sebevědomí dětským outsiderským čtenářům a rodičům pomoci, aby lépe porozuměli světu svých potomků.
Petra Soukupová založila Klub divných dětí. Rodičům vstup přikázán
„Mila má asi poruchu pozornosti a myslí si, že umí mluvit se zvířaty. Petr nemůže spát a strašně se všeho bojí. Katka si nejradši ze všeho čte, bojí se lidí a je tlustá,“ představuje tři z knižních hrdinů jejich autorka. Do Klubu divných dětí patří ještě Franta. Kvůli nemocným nohám musí chodit o berlích a vztek ze svého postižení si vybíjí provokací ostatních. Baví se taky natáčením videí na YouTube.
Petra Soukupová (divným) dětem rozumí. Na svět, vztahy a situace v něm nahlíží očima dětí jak v knihách pro dospělé čtenáře, tak v knihách určených přímo pro děti. Její poslední román Nejlepší pro všechny doplňoval dokonce – v samostatném vydání – dětský příběh Kdo zabil Snížka? Oba tituly byly přitom provázané místem, dějem i postavami.
K hrdinům z Klubu divných dětí a jejich superneschopnostem má prý Soukupová blízko i díky vlastnímu dětství. „Taky jsem se v noci bála, když jsem nemohla spát. Taky jsem ráda hodně četla a bála jsem se lidí, nebyla jsem moc dobrá v kolektivech, taky jsem byla tlustá,“ přiznává.
Její novinka je rozdělena na dvě části. První představuje členy klubu a jejich divnosti, v druhé společně zažijí něco, na co se nezapomíná. Zpočátku ani nejsou přátelé, spíše divné děti, co spolu tráví čas.
Pro (divné) děti i jejich rodiče
„Psala jsem tu knihu proto, aby si každé dítě, které si připadá nějakým způsobem divné nebo samo, si v ní třeba něco našlo. A připadá mi, že může být docela přínosná i pro rodiče, třeba si uvědomí, že některé dětské strachy nebo to, jak se děti v některých situacích cítí, je také trochu o nich,“ doufá autorka.
K „divným dětem“ se hlásí i známé tváře, třeba herečka Aňa Geislerová nebo youtuber Kovy, kteří se na sociálních sítích zapojili do propagace knihy.