O obalech bez obalu

Praha - Víte, že už tři tisíce let před naším letopočtem použili Egypťané korek jakožto první zátku, první nápojová plechovka vznikla v roce 1933 v USA a železná konzerva v roce 1813 ve Velké Británi? A tušíte, do čeho si zabalit svačinu při letu do kosmu? Historie obalů i jejich životní cyklus od výroby po recyklaci přibližuje interaktivní expozice Od věku sloužím člověku v Národním zemědělském muzeu.

„Už pravěký člověk si uvědomil, že je dobré, aby to, co ulovil nebo vypěstoval, nějakým způsobem uchoval,“ tvrdí Lukáš Grolmus, ředitel oddělení komunikace obalové společnosti EKO-KOM, která je partnerem výstavy.

Expozice představuje časovou osu vývoje obalů od historie až po současnost, z různých prostředí až po dobývání vesmíru. Hostem vernisáže byl kosmonaut Viktor Gorbatko, účastník tří vesmírných misí z let 1969–1980. Vyprávěl například o stravě kosmonautů v různých typech obalů, která je sice pro běžného člověka nedostupná, ovšem pro obyvatele orbitálních stanic nepostradatelná.

Viktor Gorbatko, bývalý ruský vojenský letec a kosmonaut:

„Při prvních letech bylo všechno naturální. Včetně potravin, chleba a konzerv bylo vše uchováno v tubách nebo zabalené v různých obalech. Všechno to bylo ale přírodní, časem se přešlo na sublimovanou potravu. Lety se totiž prodlužovaly, a tak se musely potraviny uchovat déle.“

Šaty všeho, co používáme

„Obaly jsou vlastně šaty všeho, co používáme, a mají v podstatě podobný vývoj. Kdysi dávno chodili lidé v kožešinových šatech, postupně se ale z oděvu stala designová záležitost. A tak je tomu i u obalů,“ poznamenává generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Jednotlivá zastavení expozice se věnují ochraně, přepravě, tvaru a účelu, použitým materiálům, recyklaci, ale také tomu, jak by vypadal svět bez obalů. Jsou tu obaly ze dřeva, skla, plastů, papíru a kovů, nápojové kartony, obaly z kaučuku a z korku. Nejstarší nádobou je amfora z období 4800 před naším letopočtem nalezená v Číně. Zájemci si mohou prohlédnout nejstarší lněnou tkaninu z období 35 000 před naším letopočtem z Gruzie, o něco mladší nejstarší dochovanou vlněnou textilii z Dánska i proutěný košík jakožto nejstarší datovaný nález z Egypta.

  • Z expozice Od věku sloužím člověku autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK
  • Z expozice Od věku sloužím člověku autor: Roman Vondrouš, zdroj: ČTK

Součástí výstavy jsou i nástěnné malby obalů v různých historických epochách. Představují jednotlivé historické epochy a technologické úrovně obalových řešení v dané době. Návštěvníci uvidí i litografický kámen se zachovanými tisovými formami etiket na kakao z přelomu 19. a 20. století, skafandry amerických astronautů a současné potraviny používané v ruském vesmírném programu, exportní žok žateckého chmele z roku 1963, kameninovou láhev na Hanáckou minerálku z konce 19. století a soubor lahví na pivo ze zaniklých českých pivovarů 19. a první poloviny 20. století.

Dotýkati se dovoleno

Mnohé exponáty si budou moci návštěvníci nejen prohlédnout, ale také osahat - vystaveny jsou totiž místo ve vitrínách v interaktivním prostoru, na němž se podílela autorská dvojice výtvarníků David Böhm a Jiří Franta, kteří jsou mimochodem opět letos mezi nominovanými na Cenu Jindřicha Chalupeckého.

„Pojali jsme výstavu tak, aby byla v maximální možné míře interaktivní. Aby bylo možné si tady věci ošahat, omakat, vyzkoušet, aby si například evoluční linku obalů zažili návštěvníci na vlastní kůži,“ potvrdil Lukáš Gromlus. Zábavnou a interaktivní formou se výstava a doprovodné školní vzdělávací programy snaží propagovat také třídění a recyklaci obalů.

Expozice Od věku sloužím člověku bude v Národním zemědělském muzeu přístupná až do podzimu 2017. V lednu příštího roku k ní přibude další část výstavy s titulem Od amfory k PET lahvi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 8 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...