Nejznámější světová fotosoutěž Sony zná absolutní vítěze 23. 4. 2018 | Zdroj: Sony World Photography Awards
Porota prestižní fotografické soutěže Sony World Photography Awards oznámila absolutního vítěze roku 2018, první tři ceny v každé z deseti profesionálních kategorií a vítěze v soutěžích Open, Youth a Student Photographer. Jedenáctého ročníku se zúčastnili autoři z více než dvou set zemí a teritorií. Dohromady porota posuzovala na 320 tisíc snímků. Kompletní galerie vítězů můžete zhlédnout zde.
Fotografem roku v soutěži Sony World Photography Awards byla vyhlášena Alys Tomlinsonová za svou sérii Ex-voto o pouti jako cestě k objevení a uctění vnitřní síly.
Vítězná série Alys Tomlinsonové získala zároveň první místo v kategorii Objevy. Kombinuje intimní portréty poutníků s krajinnými zátišími ze známých poutnických míst (Lurdy, Ballyvourney, Grabarka).
Vítězem v kategorii architektura se stala série Buildings od Gianmarie Gavy, která zkoumá architektonické konstrukce jako čisté geometrické tvary.
Vítěz kategorie Creative: série Bílá kontaminace. Neviditelná bolest radiace v kulisách Zóny v okolí fukušimské elektrárny. Pokřivená perspektiva a rozfázovaný obraz s „vertigo“ efektem.
Vítězem kategorie Současné problémy se stala série Balet ve slumu, která pojednává o baletní škole v srdci jednoho z největších slumů na světě - nairobské Kibery.
Vítěznou sérií v kategorii Reportáž se stal soubor Život v uprchlickém kempu. Bezmála půl milionu rohingských uprchlíků už překročilo hranice Bangladéše z Myanmaru, kde dochází k vypalování jejich vesnic. Sada fotografií ukazuje situaci v uprchlickém zařízení Balukhali camp ve městě Cox's Bazar.
Vítězem v kategorii Krajina byla vyhlášena série Bílé zlato od Lucy Locatelli. Fotografie zobrazují krajinu a průmysl kolem těžby mramoru v Apuánských Alpách, která zde probíhá už od dob antického Říma.
Vítězem v kategorii Svět přírody a divočiny se stala série Tajemná země od Roseleny Giovanny Ramistelly, která zobrazuje tradiční život pastevců a farmářů v odlehlých koutech Sicílie, kam se v době ekonomické krize začali zpátky nastěhovávat i mladí lidé, aby obnovili lokální zemědělství.
Vítěznou sérií v kategorii Portrét byl vyhlášen soubor Poslední z Crooners od Foma Oldhama pojednávající o tradici barových zpěváků v londýnském East Endu a o tom, jak přežívá v posledním baru jménem Palm Tree.
Vítěz v kategorii Sport: série s názvem Buzkashi od Balazse Gardiho. Zobrazuje afghánskou národní zábavu, při níž jezdci na koních soutěží o to, kdo se zmocní zvířecí mrtvoly.
Vítěznou sérií v kategorii Zátiší se stala sada Monology o životě, smrti a dalších mezihrách od Edgara Martina. Fotografie vznikly v portugalském Národním institutu právního lékařství a forenzních věd a zobrazuje forenzní důkazy jako například sebevražedné poznámky, dopisy a další předměty používané při sebevraždách a zločinech.
Fotografem roku v kategorii Open se snímkem Raný podzim stal bulharský autor Veselin Atanasov.
Studentským fotografem roku se stal kanadský autor Samuel Bolduc (20 let) se svým snímkem Zátěž. Zobrazuje fyzické břímě plastového odpadu. Obraz měl podle autora zdůraznit urgentní potřebu zastavit jeho produkci.
Titul Youth Photographer of the Year si odnesla šestnáctiletá americká fotografka Megan Johnson za černobílý snímek ze skalních útesů nedaleko jeho domova v Connecticutu. Podle poroty vystihuje složitou atmosféru samoty, které každý fotograf čelí v každodenním životě.