Moje láska? Heydrich a fašismus

Praha - Paměti družky Reinharda Heydricha Liny vycházejí poprvé v českém překladu. V Německu nejde o žádnou novinku, kniha tam vyšla již v 70. letech, po více jak tři desetiletí se však memoáry manželky říšského protektora dočkaly i české verze. V květnu vydá tento svazek nakladatelství Toužimský a Moravec.

Heydrichova družka byla po celý svůj život vyznavačka nacistické ideologie. Není tedy divu, že události 30. a 40. let v souvislosti s Československem líčí v poněkud růžovějších barvách, než jak by je popsala většina českých pamětníků. Lina svého manžela bezmezně hájí a vysvětluje, že dělal pro Čechy jen to nejlepší, což bylo v jejich zájmu. Nikdo z nich ale jeho snažení nepochopil. 

Podle ukázek z dlouho očekávané knihy, které zveřejnil týdeník Reflex na svých stránkách, byl Heydrich plně přejal Hitlerovu tezi, že Československo nemůže kvůli své poloze existovat samostatně. A bylo tedy potřeba, aby na něj někdo dohlížel. Nadále obhajuje manželovo počínání v oblasti hospodaření v Protektorátu, díky němuž zbavil národ nezaměstnanosti a postavil jej na skoro stejnou úroveň jako Němce. 

Reinhard Heydrich
Zdroj: ČT24

Obchod a řemeslo podle Heydrichovy chotě vzkvétaly, ale obyvatelé Československa si připadali komandováni a byli stále nespokojení. „Nevěděli, že i trest může být ochranou,“ cituje autorku Reflex. 

Kniha Můj život s Reinhardem rozhodně nemůže být brána jako literatura faktu. A to právě kvůli zkresleným informacím, kdy objektivní fakta zastínily osobní zájmy.

S fašismem až za hrob 

Lina Heydrichová, za svobodna ještě von Osten, vyrůstala ve zchudlé šlechtické rodině, která si i navzdory letům udržela vlivné konexe. Rodiče ji i jejího bratra vychovávali v duchu NSDAP a v nacismu viděli záchranu Německa. 

Heydrichovi
Zdroj: ČT24/ČT

Jako sedmnáctiletá poznala svého budoucího chotě a tím pádem nedokončila studia, nedodělala si ani maturitu. Rozhodla se Heydrichovi stát po boku a zapáleně jej podporovat v činech ve prospěch nacistického hnutí. Seznámila jej například s Heinrichem Himmlerem a horečně se bila za manželův vstup do SS. 

Heydrichům se narodily celkem čtyři děti. Nejstarší Klaus však tragicky zahynul v Panenských Břežanech, když při jízdě na bicyklu spadl pod kola jedoucího auta. Ačkoliv Lina dělala první poslední, aby řidiče potrestali, viníkem nehody byl ve finále uznán právě nerozvážný Klaus. 

Za manželem se do Panenských Břežan přistěhovala krátce poté, co byl zvolen říšským protektorem. Podrobnosti a vzpomínky na přebývání v Čechách našly své místo ve zmíněných memoárech. Veřejně se profiloval jako zastánce nekompromisní politiky cukru a biče, posílal na popraviště a koncentračních táborů stovky nepřátel a nepohodlných osob a v tajnosti rovněž zaujal klíčovou roli v organizaci procesu vyhlazení Židů. Doma byl, podle své ženy, vřelým manželem a milujícím otcem. Naproti tomu je známo, že Heydrich doma nebyl často a spekuluje se také o postranních pletkách obou manželů.

Heydrich byl nakonec prohlášen válečným zločincem a nikoliv hrdinou. Lina přišla o všechen majetek a těžce živořila. Lina Heydrich se v době protektorátu pravidelně účastnila vzpomínkových shromáždění k výročí úmrtí svého manžela. Přestěhovala se zpět na rodný ostrůvek Fehmarn, kde se po čase znovu provdala. Zde také v sedmdesáti čtyřech letech zemřela. 

V rozhovorech s novináři pak vždy činnost Reinharda Heydricha obhajovala. V roce 1979 poskytla na ostrově rozhovor tehdejšímu zpravodaji Československé televize Cyrilu Smolíkovi. Na otázku, proč i nadále zůstává věrná fašistickému přesvědčení, prohlásila: „Fašismus byl světový názor, víra. A já se prostě nemohu této víry nikdy zříci. Ještě dnes si myslím, že úkol, který můj muž tehdy měl, byl ryze pozitivní. Domníval se, že pro Čechy dělal to nejlepší, co může,“ řekla. Přestože v Čechách kromě manžela ztratila i nejstaršího syna Klause, vzpomínala na dobu strávenou v protektorátě jako na nejkrásnější období svého života. 

6 minut
Oblíbenec Hitlera a jeden z organizátorů holocaustu - byl Reinhard Heydrich krutý i v soukromí?
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa, bylo mu 89 let

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
před 8 mminutami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 10 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025
Načítání...