Migrace zcela ovládla Czech Press Photo. Uspěla také Česká televize

Ocenění Křišťálové oko za Fotografii roku Czech Press Photo 2015 získal fotograf MF Dnes Jan Zátorský za snímek ze série Uprchlíci na maďarsko-srbské hranici, kterou pořídil na hraničním přechodu Röszke Horgoš. Snímek pořízený letos v září získal vedle hlavní ceny také první místo v kategorii Aktualita. V kategorii videa uspěla i Česká televize, Vavřinec Menšl byl oceněn za reportáž Korunová Bedřiška z kriminálu.

Vítězná fotografie zachycuje změť lidských těl, lidé se tlačí a padají přes sebe v zoufalé snaze překonat hranici. Uprchlické téma letos zcela ovládlo kategorie Aktualita i Reportáž, snímky obsadily všechna oceňovaná místa a získaly i dvě čestná uznání.

„Vítězný snímek migrantů chaoticky padajících přes sebe, ve snaze překonat maďarskou hranici, v sobě obsahuje nejen žurnalistickou informaci a symboliku současné uprchlické krize v Evropě, ale je zároveň i vizuálně silným obrazem připomínajícím apokalyptická malířská plátna velkých mistrů,“ ocenila snímek porota.

„Novinářská fotografie roku musí mít silný obsah a musí být silně prezentována. Takže estetická stránka také hraje obrovskou roli,“ říká ředitelka soutěže Daniela Mrázková.

Ceny se budou předávat 15. prosince v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Současně se v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice otevře výstava vítězných snímků. Ta je velmi oblíbená, každoročně ji navštíví kolem 40 tisíc lidí.

Korunová Bedřiška z kriminálu

Ve videosekci uspěla také Česká televize, reportér ČT Vavřinec Menšl byl oceněn v kategorii Online feature za reportáž Korunová Bedřiška z kriminálu. Porota ocenila ztvárnění neuvěřitelného a silného příběhu skrytého v naší historii.

11 minut
Korunová Bedřiška z kriminálu
Zdroj: ČT24

Bedřiška Synková byla v 50. letech odsouzena za vlastizradu, protože vedla skautský oddíl. Ve vězení měla být deset let. Její osud vybudil sochařku Marii Uchytilovou, aby použila její portrét v návrhu nové jednokorunové mince. Shodou okolností se pak mincí platilo až do konce komunistického režimu. Další oceněná videa najdete na webu Czech Press Photo.

Porota letos posoudila 3700 fotografií od 278 autorů z České a Slovenské republiky a udělila v osmi kategoriích vždy po třech cenách a celkem deset čestných uznání. V kategorii videa se účastnilo 38 autorů s celkovým počtem 52 videí.

Loni se mezinárodní porotě nejvíce líbil snímek Filipa Singera z European Pressphoto Agency (EPA) z počátku demonstrací na kyjevském náměstí Majdan. Na fotografii, jež je součástí série s názvem Začátek, Kyjev, Ukrajina, byl zachycen muž se zkrvaveným obličejem a skloněnou hlavou procházející kolem zdi kláštera, na které jsou namalovány zástupy andělů. Ukrajinský konflikt byl tématem, který se vloni opakoval nejčastěji.

Czech Press Photo se koná pravidelně od roku 1995. Soutěží se v několika kategoriích, od loňska se udílí i zvláštní Cena České tiskové kanceláře. Získává ji zpravodajská fotografie, která má výjimečné novinářské kvality: aktuálnost, pohotovost a výstižnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 2 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 10 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025
Načítání...