Nejnovější film amerického dokumentaristy Michaela Moora Capitalism: A Love Story (Kapitalismus: Milostný příběh), který měl světovou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách, vstupuje do amerických kin. Dokument o příčinách světové ekonomické krize ukazuje očima kontroverzního režiséra Moora zrádné stránky amerického kapitalismu.
Michael Moore a jeho milostný příběh
Moore se vydal jako ve svých předchozích snímcích do zákulisí politiky, která ovlivňuje nejen Američany, ale celý svět. Tentokrát se v souvislosti s horšící se ekonomickou situací, která vyvrcholila na podzim minulého roku, vydává po stopách bankéřů z Wall Streetu a politiků ve Washingtonu. Otevřeně kritizuje kapitalismus, korupci a americkou vládní pomoc ve výši 700 miliard na záchranu finančního systému. Politiky vyzývá, aby prozradili obyčejným Američanům, kde mizí jejich peníze a jak je možné, že vše na Wall street došlo tak daleko.
Příběh o upírech
„Je to kriminální příběh, ale zároveň i válečné drama o třídním boji. Zároveň je to příběh o upírech, kde jedno procento těch nejbohatších obyvatel vysává zbytek nás. A samozřejmě je to milostný příběh - ovšem s tím, že se jedná o velmi nevhodný a nezákonný vztah,“ popsal Moore, kterého někteří považují za skvělého kritika amerických poměrů a jiní zase za úspěšného manipulátora, v náznacích svůj nový film.
Původně měl jeho další dokument navazovat na úspěšný dokument Fahrenheit 9/11 a měl vylíčit druhé prezidentské období George Bushe. Zhoršující hospodářská situace v zemi ale režiséra zavedla jinam.
Zákulisím ekonomické situace ve Spojených státech se začal Moore zabývat ještě před vypuknutím krize - natáčet začal už na jaře 2008.
K problémům velkých společností, jako jsou automobilky, které musely propustit tisícovky zaměstnanců, se vrátil po dvaceti letech. V roce 1989 překvapil Ameriku svým debutem právě o postupech firmy General Motors. Film Roger a já vypovídal o situaci, která nastala v Moorově rodném městě poté, co automobilka uzavřela tamní továrnu a přesunula ji kvůli levnější pracovní síle do Mexika.
Natáčel jsem, jakoby to byl můj poslední film
„Tentokrát to není o jedné osobě (o Rogeru Smithovi, bývalém řediteli General Motors), o jedné konkrétní společnosti nebo o jednom problému, jako je zdravotní systém. Tohle je o věci, která ovlivňuje životy nás všech – o ekonomice. Tenhle film jsem natáčel, jakoby to měl být můj poslední, který mi dovolili natočit,“ popisuje Moore důležitost projektu v oficiálním prohlášení.
V Americe se po zveřejnění ukázek z nového filmu objevily první reakce ze strany kritiků. Michael Moore podle nich sice ukáže lidi zodpovědné za propad americké ekonomiky, žádné závratné výpovědi se mu ale z nich nepodaří dostat. Naopak podle nich ještě více rozezlí obyčejné Američany, kteří se s následky krize musejí vypořádat v každodenním životě.