Mezinárodní bienále ukazuje současné přístupy ke grafickému designu. Důležité jsou čitelnost a jednoduchost

3 minuty
V Brně je k vidění současný grafický design
Zdroj: ČT24

Brno se opět po dvou letech zařadilo mezi hlavní světová centra grafického designu. Ve čtvrtek začal v Uměleckoprůmyslovém muzeu 28. ročník mezinárodního bienále, soutěžní výstavy poukazující na zásadní principy oboru. Na slavnostním zahájení organizátoři představili oceněné práce, z nichž hlavní cenu získalo britské Studio OK-RM.

Letošní ročník Mezinárodního bienále grafického designu Brno vzniká pod taktovkou kurátorů ze skupiny OKOLO. Ukazuje různé současné přístupy k oboru. „V současném vizuálně přehlceném světě je velmi důležitá právě čitelnost a jednoduchost designu,“ uvedl jeho člen Adam Štěch s tím, že grafický design je především služba, která má předat informace a lahodit oku.

Součástí bienále je soutěžní přehlídka i doprovodné výstavy, například z díla typografa Františka Štorma a studia Najbrt. Další výstavy přibližují grafickou scénu města Porto, nezávislé časopisy a takzvaný motion design, tedy průnik animace, grafiky, filmu, videa a nových technologií.

„Chtěli bychom, aby návštěvníky nebyli jen grafičtí designéři a oboroví studenti, ale také kreativní firmy sídlící v Brně a samozřejmě laická veřejnost, která si stále více uvědomuje, že kvalita veřejného prostředí s přítomností grafického designu úzce souvisí,“ přiblížil myšlenku bienále ředitel pořádající Moravské galerie Jan Press.

V jednoduchosti je krása

Mezinárodní bienále grafického designu Brno je již od roku 1963 významnou mezinárodní přehlídkou vizuální kultury. Hned při jeho letošním zahájení porota vyzdvihla ze stovek prací několik děl.

Velkou cenu získalo britské studio OK-RM dvojice Oliver Knight a Rory McGrath, jejichž produkci označili odborníci jako mistrně pojatou a jednoduše provedenou. Cenu primátora města Brna má Florian Lamm z Německa, novou držitelkou Ceny Českých center je písmomalířka Petra Dočekalová.

Kniha Floriana Lamma a v pozadí dílo písmomalířky Petry Dočekalové
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Pocta zakladateli bienále

Cenu za přínos oboru dostal in memoriam malíř, grafický designér, zakladatel a dlouholetý organizátor bienále Jan Rajlich starší. Moravská galerie v Brně do budoucna plánuje soubornou výstavu z jeho celoživotního díla.

Rajlich zemřel v roce 2016 ve věku 96 let a zůstal po něm obsáhlý archiv, o který galerie projevila zájem. Zpřístupňovat jej chce i prostřednictvím internetu, dokončit hodlá také kompletní umělcovu monografii.

Průkopník a popularizátor českého grafického designu a jeden z prvních zastánců jednotného vizuálního stylu institucí a firem začínal jako malíř. Později navrhoval plakáty, graficky upravoval knihy, pracoval na výtvarném pojetí výstav a veletržních expozic. Na svém kontě má také drobnou propagační grafiku, ale také reliéfní objekty, na nichž spolupracoval s architekty. Významná je také Rajlichova pedagogická a organizační činnost. Byl zakládajícím členem uměleckého Sdružení Q a Sdružení Bienále Brno. Za svou tvorbu byl vícekrát oceněn doma i v zahraničí.

Jan Rajlich
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
před 3 hhodinami

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
před 9 hhodinami

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
včera v 16:31

Nestálá krychle. Museum Kampa se ohlíží za tvorbou stoletého Kolíbala

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků Stanislav Kolíbal letos oslaví sté narozeniny. Pražské Museum Kampa mu k jeho jubileu uspořádalo výstavu nazvanou jednoduše Stanislav Kolíbal 100. Potrvá po celý rok a vystavená díla bude muzeum průběžně obměňovat, aby výtvarníkovu tvorbu představilo co nejšířeji.
včera v 15:21

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje, a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
včera v 07:30

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
7. 4. 2025

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
7. 4. 2025
Načítání...