Versailles – Bohatou výstavu o svém zakladateli Ludvíku XIV. pořádá Královský palác ve Versailles. Dosud se podobné projekty týkaly pouze vybrané části z více než půlstoletí vlády jedné z nejvýznamnějších postav francouzských dějin, expozice Ludvík XIV. jako člověk a král je ale první celkovou výstavou v Královském paláci. Nezabývá se politickými činy absolutistického vládce, ale má ukázat Ludvíkův vliv na kulturu a na pečlivě pěstovaný kult osobnosti. Tři stovky uměleckých děl mohou návštěvníci vidět až do 7. února.
Ludvík XIV. ukazuje ve Versailles svou image Krále Slunce
„Ludvík XIV. se hodně věnoval své image a komunikaci. V tom byl naprosto moderní,“ prozradil jeden z kurátorů výstavy Alexandre Maral. Ludvík miloval novinky. Zbořil, co zrovna postavil, aby to mohl obnovit podle nejnovější módy. Potrpěl si i na oslnivé oblečení z černého hedvábí a vyzdobeného diamanty.
Ludvíkovo budování image jako Krále Slunce se odráželo i v tom, že byl často zpodobňován jako starořecký bůh Apollón. Výstavu proto uvozuje sousoší Apollóna-Ludvíka obklopeného nymfami, na němž skupina sochařů pracovala osm let. Velmi rád měl Ludvík bustu z roku 1665, která jej představuje poměrně idealisticky, a také obraz (1702), na němž je už jako stárnoucí muž namalován se svým honosným korunovačním pláštěm a mečem po Karlovi Velikém.
Realisticky působí profilový portrét z vosku, který výtvarník pravděpodobně vytvářel obtiskem Ludvíkovy tváře. Vznikl odlitek pětašedesátiletého monarchy, špatně oholeného a s jizvami po neštovicích na kůži. Představu o Ludvíkově výšce (měřil 170 centimetrů) si mohou návštěvníci udělat podle panovníkova krunýře vyrobeného v Benátkách.
Výstava zahrnuje na tři sta nejrůznějších uměleckých děl, osmdesát z nich pochází přímo z prostor zámku. Další zapůjčila Francouzská národní knihovna, muzeum Louvre anebo britská královna Alžběta II. Některé z předmětů dovezených ze zahraničí nebyly ve Francii vystaveny od revoluce v roce 1789.