Litera ocenila Reinerova Básníka i Stančíkův Mlýn na mumie

Knihou roku 2015 cen Magnesia Litera se stala publikace Martina Reinera Básník s podtitulem Román o Ivanu Blatném. Vydalo ji nakladatelství Torst. Kniha, která je výsledkem třicetileté práce, již nasbírala několik významných cen. V nejsledovanější kategorii prózy zvítězil román Petra Stančíka Mlýn na mumie. Vítězové 14. ročníku výročních knižních cen byli dnes večer vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla. Ceremoniál jste mohli sledovat živě na ČT art. Záznam najdete níže v tomto článku.

Martin Reiner se s poezií Blatného potkal jako začínající básník v 80. letech a začal se jeho tvorbou zabývat. Od roku 2000 pracoval na knize o básníkově nevšedním životním příběhu. Vedle mnoha článků a pořadů stál za převozem Blatného pozůstalosti z Londýna do Prahy. Za knihu Básník už dostal Cenu Josefa Škvoreckého a zvítězil v anketě Lidových novin Kniha roku. Vítězi hlavní Litery náleží odměna 200 tisíc korun. „Většinou se ty peníze dávají na sirotky, ale já si je nechám,“ vtipkoval Reiner. (Vloni získal nejvyšší ocenění Jiří Padevět díky svému Průvodci protektorátní Prahou, více čtěte zde).

3 minuty
Martin Reiner / Básník - Román o Ivanu Blatném
Zdroj: ČT24

Oceněná próza Petra Stančíka Mlýn na mumie se rozvíjí na atraktivním půdorysu vyšetřování zvláštně provedených a bizarně aranžovaných vražd. Čtivý příběh o pátrání po sériovém vrahovi je situován do staropražských kulis konce 19. století.

2 minuty
Petr Stančík / Mlýn na mumie
Zdroj: ČT24

V kategorii próza pořadatelé vyhlašují šest nominací, dvakrát více než v ostatních. Chtějí tak beletrii pomoci na cestě ke čtenářům. Letos byly ve finále ještě romány Václava Kahudy Vítr, tma, přítomnost a Hany Lundiakové IMAGO Ty trubko!, kniha povídek Petra Pazdery Payna Předběžná ohledání a próza Mileny Slavické Hagibor.

Literu za knihu pro děti a mládež dostala publikace Proč obrazy nepotřebují názvy, která na bohatě ilustrovaném příběhu seznamuje starší školáky s milníky vývoje moderního umění. Vytvořili ji kritik Ondřej Horák a člen skupiny Rafani Jiří Franta.

2 minuty
Ondřej Horák a Jiří Franta / Proč obrazy nepotřebují názvy
Zdroj: ČT24

Cenu za poezii si odnáší editorka a literární kritička Olga Stehlíková se debutem Týdny. Básnický debut, který přináší silnou a celistvou výpověď o naší existenci „tady a teď“, je psán diagnosticky přesným jazykem, ocenila dílo porota Litery.

2 minuty
Olga Stehlíková / Týdny
Zdroj: ČT24

Literu za literaturu faktu dostala kniha Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje, kterou sestavil Zdeněk Hojda se svými kolegy. Podle poroty jde o jednu z vrcholných českých publikací věnovaných dějinám cestování. Autoři poděkovali právě šlechtici Černínovi, „s jehož deníkem jsme strávili sedm krásných let.“

3 minuty
Zdeněk Hojda a kolektiv / Heřman Jakub Černín...
Zdroj: ČT24

Nakladatelským činem roku se stal Akademický atlas českých dějin, který je výsledkem práce kolektivu pod vedením Evy Semotanové a Jiřího Cajthamla. Porota ocenila nesmírně náročnou práci s kartografií: mapy doplňuje zasvěcený výklad souvisejících událostí, třeba politických, hospodářských nebo jazykovědných.

2 minuty
Eva Semotamová a kolektiv / Akademický atlas českých dějin
Zdroj: ČT24

Objevem roku se stal Matěj Hořava s prvotinou Pálenka. Mladý český učitel v drsném prostředí rumunského Banátu zachycuje své myšlenky a zážitky ve dvaačtyřiceti krátkých textech. Knihu za Hořavu, který je prý opět na cestách v cizině, převzal šéfredaktor nakladatelství Host Miroslav Balaštík, který tak musel děkovat sám sobě.

1 minuta
Matěj Hořava / Pálenka
Zdroj: ČT24

Na pódium nedorazila ani vítězka ceny za nejlepší blog, mladá herečka Marie Doležalová. Cenu za blog Kafe a cigárko (podívejte se) převzali kamarádi z kapely. Letošní novinka se uděluje na základě hlasování veřejnosti. Vítěz získá 50 tisíc na knižní publikování blogu. Literu za překlad získali Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, kteří z angličtiny převedli soubor básní a kreseb Shela Silversteina Jen jestli si nevymýšlíš.

2 minuty
Překlad knihy Jen jestli si nevymejšlíš
Zdroj: ČT24

Kosmas cena čtenářů připadla Vladimíru Pikorovi a Markétě Šichtařové a jejich ekonomickému thrilleru Lumpové a beránci. Vítězové knižních cen byli vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla. Ceremoniál, který jste mohli sledovat živě na ČT art, uváděli Jiří Havelka a Daniela Písařovicová. NA ZÁZNAM SE PODÍVEJTE ZDE:

VÝSLEDKY Cen Magnesia Litera 2015

Litera za knihu roku

  • Martin Reiner: Básník. Román o Ivanu Blatném (Torst)

Litera za prózu

  • Petr Stančík: Mlýn na mumie (Druhé město)

Litera za literaturu faktu

  • Zdeněk Hojda a kolektiv: Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG)

Litera za poezii

  • Olga Stehlíková: Týdny (Dauphin)

Litera za nakladatelský čin

  • Eva Semotamová a kolektiv: Akademický atlas českých dějin (Academia)

DILIA Litera pro objev roku

  • Matěj Hořava: Pálenka (Host)

Litera za překladovou knihu

  • Shel Silverstein: Jen jestli si nevymejšlíš (z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, Albatros)

Litera za knihu pro děti a mládež

  • Ondřej Horák, Jiří Franta: Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint)

Litera za blog roku

Kosmas cena čtenářů

  • Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová: Lumpové a beránci (Akcenta)

VŠECHNY NOMINOVANÉ TITULY NAJDETE ZDE.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 2 hhodinami

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 15 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
včera v 12:13

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánovčera v 11:47

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025
Načítání...