Kytice svázaná z hereckých legend. Duo SKUTR uvedlo Erbenovy balady v Národním divadle

Národní divadlo v Praze uvedlo dramatizaci Kytice Karla Jaromíra Erbena. Inscenovat jeden z nejznámějších textů české literatury na první scéně se odhodlalo režijní duo SKUTR, které tvoří Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Podobenství o lásce a smrti, vině a odpuštění nabízí především velké ženské role pro legendy zlaté kapličky Janu Preissovou, Ivu Janžurovou, Janu Bouškovou a Taťjanu Medveckou.

Na scéně se objeví většina ansámblu, mimo jiné František Němec, Jana Pidrmanová, Anna Fialová, Igor Orozovič, Jana Boušková, Pavla Beretová, Lucie Polišenská, Radúz Mácha, Jan Bidlas, Patrik Děrgel nebo Pavlína Štorková. Jako host si hrozivého Vodníka zahrál Csongor Kassai.

Spolu s tvůrčí dvojicí SKUTR na dramatizaci pracovala Ilona Smejkalová. Scénu, která většinou připomíná venkovské prostředí, ale chvílemi ji překreslují barokní motivy promítané na zadní stěnu, vytvořil Jakub Kopecký. Kostýmy navrhla Simona Rybáková.

Herci jako poupátka

„Devadesát procent úspěchu je Karel Jaromír Erben. Snažili jsme se s výtvarníkem Kubou Kopeckým, se Simonou Rybákovou, s Honzou Kodetem a Petrem Kalábem, kteří dělali choreografii a hudbu, přistoupit s úctou nejen k tomu textu, ale k samotné budově divadla, k těm, jak se říká, zlatým portálům,“ uvedl Lukáš Trpišovský.

7 minut
Duo SKUTR uvedlo v Národním divadle Erbenovu Kytici
Zdroj: ČT24

Přesto adaptace slavné klasiky na první scéně budila ostych. „Někteří z herců byli na začátku takoví zavření, jako poupátka, ale jsem strašně rád, že během zkoušení rozkvetli a mohli jsme z nich svázat tuhle Kytici. Protože jsou nesmírně inspirativní a barevní,“ říká Kukučka.

Erbenova sbírka baladických básní patří mezi klasická díla české literatury. Poprvé vyšla v roce 1853 a šlo o jedinou původní knihu, kterou Erben kdy vydal. Byla inspirována českými lidovými pověstmi a již v době svého vzniku slavila úspěch a ovlivnila generace umělců.

Otázka viny

Dílo, jehož symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a lidovou tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů, plných nadpřirozena a děsuplných přízraků. Současně otevírá základní témata lidské existence.

„Hlavním tématem není nic jiného než otázka viny, ale rozhodli jsme se trochu jinak uspořádat pořadí balad, než jsou v té sbírce. Celé jsme to zarámovali první a druhou částí Záhořova lože, což je jediná balada, která v sobě nenese jen otázku viny, ale také otázku pokání a na závěr odpověď, že existuje rozhřešení,“ upozornil Trpišovský.

První premiéra Erbenovy Kytice na scéně historické budovy Národního divadla se konala ve čtvrtek 28. února. Druhá premiéra pak proběhne v pátek 1. března.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 5 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 18 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
včera v 10:30

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...