Která kniha je v zemi nejkrásnější? Třeba ta o cirkuse… a nejen ona

Mezi nejkrásnější české knihy roku 2017, které Památník národního písemnictví spolu s ministerstvem kultury vyhlásily v letohrádku Hvězda, patří kniha věnovaná fenoménu cirkusu Cirkus pictus, katalog o výstavě Magdaleny Jetelové nebo Paci, paci, pacičky – ironické ohlédnutí za socialismem od Václava Baumana.

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku pořádá od roku 1965 ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví. Z 255 přihlášených knih nominovala porota na vítěze 55 titulů a hodnotila grafické a polygrafické zpracování.

Soutěžilo se v sedmi hlavních kategoriích, přičemž jedna z nich – učebnice a didaktické pomůcky – letos osiřela; odborná porota složená grafiků i zahraničních hostů nenašla žádnou publikaci hodnou ocenění. O dalších kategoriích to už ale neplatilo.

Mezi odbornými publikacemi uspěla kniha Cirkus pictus mapující reflexi světa světských v českém výtvarném umění i literatuře. „Neobyčejný svět cirkusu se zdá být nekonečnou inspirací umělců a grafických designérů. Tato kniha je velmi dobře provedeným kouskem zvoucím čtenáře do světa bizarního a nečekaného. Je navržená s typografickou disciplínou a má zvláštní 'příchuť' retra,“ uvedla členka výtvarné komise Zofia Oslislová-Piekarská.

V kategorii krásné literatury se na prvním místě umístila kniha Paci, paci, pacičky od Václava Baumana obracející se v příběhu do předrevoluční epochy vynikající výrazným typografickým zpracováním. Vítěznou knihou v kategorii pro děti a mládež je Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček. Dílo Vojtěcha Maška bylo nedávno oceněno za výtvarný počin Zlatou stuhou 2018.

Reportáž: Česko zná nejkrásnější knihy loňského roku (zdroj: ČT24)

Z úpravců tvůrci uměleckých objektů

Nejkrásnějším katalogem se stal průvodce výstavou Magdaleny Jetelové se stejnojmenným názvem, který si odnesl cenu i za polygrafické zpracování. Kniha Póvl, kterou sám ilustroval, svázal a vydal Jan Čumlivski, byla oceněna v kategorii bibliofilie a autorské práce a mezi knihami o výtvarném umění nejvíce vynikla ručně propalovaná publikace věnovaná Svatopluku Klimešovi.

„V minulosti zde byla určitá pokornost, lidé uvažovali jako typografičtí úpravci, ale dnešní grafičtí designéři vnímají knihu zároveň jako umělecký objekt. Stává se to často v případech výtvarných publikací, jako jsou právě výtvarné katalogy,“ dodává ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben.

Další ocenění se udělovala ve specializovaných kategoriích. Památník národního písemnictví vybral nejlepší studentské práce a udělil Cenu Arna Sáňky za knihu New York zine Nikole Logosové. Spolu s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze udělil Památník národního písemnictví cenu pro mladého tvůrce do 30 let, kterou si odnesl grafický designér Jakub Gruber za knihu Neradost.

Spolek českých bibliofilů zvolil laureáta Ceny Vojtěcha Preissiga, stalo se jím zpracování knihy Záhořovo lože v úpravě Františka Skály a Johany Kratochvílové. Sdružení českých umělců grafiků Hollar udělilo cenu za ilustraci edici Jedna báseň, kterou tvoří svazky Koleno a Maryčka Magdonova, Markétě Prachtické a Andree Tachezy.