Kolowratský palác bude nadále užívat Národní divadlo

Praha - První divadelní scéna bude platit rodině Kolowratů-Krakovských pouhou jednu korunu ročně za užívání prostor Kolowratského paláce. Na nájemném se česká Národní divadlo dohodlo v roce 1993 s českým šlechticem Jindřichem Kolowratem-Krakovským. V suterénu má klub, v patře kanceláře a v podkroví komorní scénu. Za tu dobu zaplatila 15 korun; vždy v podobě mince umístěné v etuji a numismatickém obalu s certifikátem na ručním papíře.

Jindřich Kolowrat-Krakovský uplatnil restituční nárok na tento objekt po listopadu 1989 a divadlo palác vydalo. Vyšel mu vstříc a pronajal ho za symbolickou částku na dvacet let. Závazky svého otce, který zemřel v lednu 1996 ve věku 99 let, převzal jeho nejmladší syn František Tomáš. Ten zemřel v červnu 2004.

„Původní smlouva, která vedle paláce Kolowrat zahrnuje i takzvanou technickou budovu, zcela neodpovídala současné právní úpravě a bylo třeba ji aktualizovat. Jsem ráda, že mohu novým smluvním dokumentem navázat na mecenášskou činnost mé rodiny ve prospěch pražského Národního divadla,“ řekla dnes po podpisu smlouvy novinářům v Praze správkyně dědictví Dominika Kolowratová-Krakovská. Podle ní má česká první scéna jistotu užívání obou nemovitostí až do roku 2013. I pak je prý rodina připravena v tom pokračovat, o čemž svědčí rovněž podepsaný zápis „na pamětnou“. „Je to kvůli mým dětem, které po roce 2013 budou zletilé,“ vysvětlila.

„Jsme rádi, že majitelé vyjádřili svůj postoj a hodlají ve svém mecenášství pokračovat. Po téměř roční práci nám to dává potřebnou jistotu při dlouhodobé práci,“ komentoval to ředitel české první scény Ondřej Černý.

Při rekonstrukci budovy z konce 17. století byly odkryty a zrestaurovány původní malované trámové stropy. Podzemním tunelem je objekt provozně propojen s přilehlým Stavovským divadlem. Podkrovní prostor byl původně určen jen ke zkoušení a pro nahrávací studio. V komorní scénu byl přeměněn v okamžiku, kdy se zjistilo, že sklepní divadelní klub nebude možno k hraní využít. První činoherní premiéra se tu uskutečnila koncem roku 1991 - od té doby jich bylo 40, ale představila se tu i opera a balet. Operní soubor tu uvede 9. dubna operu o procesu s Miladou Horákovou Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila nazvanou Zítra se bude… Balet připraví v polovině ledna 2009 v tomto pro tanec netypickém prostředí projekt choreografa Jana Kodeta spojující aspekty tance, herectví i mluveného slova.

Dominika Kolowratová-Krakovská dnes upozornila i na další charitativní aktivitu své rodiny - Nadační fond Kolowrátek, jehož sídlem bude právě Kolowratský palác. Založila ho letos v únoru při příležitosti 65. výročí narození svého bývalého životního partnera Františka Kolowrata-Krakovského. „Přál si, abych spolu s našimi dětmi podporovala sociálně potřebné a zdravotně postižené, kteří se ocitli v tíživé sociální a zdravotní situaci, nadané lidi, mladistvé a podporovala kulturu a vzdělávání. Považuji za přirozené, že sídlem bude Kolowratský palác, kde se můj životní partner narodil a který je zároveň neodmyslitelnou součástí života mé rodiny,“ dodala.

Ze smlouvy byla vyňata restaurace v paláci Kolowrat, která je už řadu let mimo provoz. Výnos z jejího pronájmu bude základem příjmu nové nadace.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 1 hhodinou

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...